Předpokládáme, že o existenci minimálně jedné z výše zmíněných stránek víte. Obě čerpají strohá data z oficiálních statistických přehledů Ministerstva vnitra ČR a zpracovávají je do stravitelnější a přehlednější podoby.
Zadejte své příjmení a hned uvidíte, kolik lidí se stejným příjmením (vašich potenciálních příbuzných) v naší zemi žije. Abyste získali skutečný počet, je třeba tento krok provést opakovaně – podruhé zadejte variantu svého příjmení ve formátu, který přísluší opačnému pohlaví, protože stránky tuhle věc bohužel nedělají automaticky.
Porovnání grafických údajů rozšířenosti příjmení šéfredaktora a redaktorky g.cz (kdejsme.cz)
Dozvíte se ale nejen to, kolik vás - a příjmením vám podobných - u nás je, ale také kde přesně podle jednotlivých okresů (přepínat můžete mezi počtem a hustotou). Pod mapou vyskočí navíc i grafické znázornění počtu jedinců s daným příjmením podle ročníku narození. A tohle všechno můžete provést i s křestním jménem.
Pohrát si ale můžete se svým či cizím jménem nejen na stránce kdejsme.cz, kterou založil v roce 2011 Ondřej Malačka a která i přes slibný start v současnosti jaksi přešlapuje na místě – poslední vylepšení a aktualizace budou (když ještě chvíli vydržíme) už rok staré, přičemž nic zásadního se dlouho neděje ani na jejich facebookové stránce.
Je zde však také podobná stránka nasejmena.cz.
Má naprosto stejné vyhledávací funkce, přičemž zobrazování četnosti jmen můžete zúžit na jednotlivý okres či obec. Odlišná je grafická podoba – přehlednější a vizuálně lákavější mapu má nejspíš pořád předchozí stránka, zato graf se sloupci znázorňujícími počet lidí daného jména/příjmení podle věku je lepší tady – nejen že je o něco větší, ale stačí najet kurzorem na konkrétní sloupec, a hned se vám zobrazí přesné číslo.
Sebelustrace je neškodnější než sebepoškozování (nasejmena.cz)
Navíc je zde ke každému jménu stručně popsán jeho historický původ a význam, totéž pak u příjmení, kde jsou k dispozici etymologická data. A stránka očividně "žije", soudě podle příspěvků a diskuzí uživatelů jak přímo ve webové verzi, tak i na facebookové stránce (byť v počtu lajků nemůžou nasejmena.cz soupeřit s kdejsme.cz, ale to už tak ve virtuálním světě bývá – ovšem pořád se to ještě může samozřejmě změnit, záleží jen na vás).
A proč vlastně tyhle stránky navštívit? Samozřejmě na nich můžete vesele prokastinovat a hrát si s jménem svým či kolegů, kamarádů, známých... Ale taky možná objevíte "ztracené" příbuzné, zvlášť pokud vaše příjmení patří mezi ta vzácnější.
Dlužno dodat, ža ve stejném městě žije ještě také o tři roky starší paní Kundová (nasejmena.cz)
Jiní uživatelé si zase pomocí těchto stránek ověřují, zda se v daném městě či okrese vyskytuje nějaká osoba se zadaným příjmením. Protože si od ní na Aukru či jiném podobném webu chtějí něco koupit, ale jsou samozřejmě na pozoru, aby to nebyl podvodník a nepřišla jim namísto slibovaného zboží krabice s pískem atd...
A velkou část lidí přivádí na tyhle stránky skutečnost, že se zanedlouho stanou rodiči – chtějí se zde "poradit", jaké křestní jméno své ratolesti dát. Protože tady zjistíte, jaká jména jsou teď nejvíc v módě. Stejně jako která nejvíc frčela v období od 20. až 30. let do současnosti. Je jen na vás, zda chcete jít s davem nebo proti němu.
Francie je v posledních hodinách skloňována ve všech pádech. Pojďte se podívat, jaká jména jsou tam v posledních 65 letech nejoblíbenější.