fb pixel
Vyhledávání

Kdo jsou krymští Tataři aneb stručná historie Krymu. Proč je tak důležitý?

Krym
Zdroj: Pixabay

Krym – místo mnoha kultur a náboženství. Za svou historii prodělal tento malý poloostrov nezvykle mnoho konfliktů. Proč je pro Rusy tak důležitý, a odkud na něj přišli krymští Tataři?

Václav Adamus
Václav Adamus 28.2.2022, 01:02

V době železné byl Krym osídlen kmeny Taurů a Skyrů. Nejstarší stopy řeckého osídlení se datují do 7. století př. n. l. Řekové jej nazývali Tauridský poloostrov nebo Tauris. Na Krymu se vystřídali Ostrogótové, Hunové. V polovině 10. století byl Krym dobyt vládcem Kyjevské Rusi Svjatoslavem I. Igorevičem. Východní část Krymu byla začleněna do jeho království, zatímco jižní část byla ovládána byzantskou říší.

Zlatá horda

V létě roku 1238 je poloostrov devastován mongolskou invazí. Přepadla jej Zlatá horda – od roku 1239 až do roku 1441 bude pod její nadvládou. Se Zlatou hordou přichází na poloostrov také islám a předci dnešních krymských Tatarů. Původním náboženstvím nejvíce rozšířeným na území Zlaté hordy byl tengrismus, později panovníci přijali tibetský buddhismus. Islám se stává náboženstvím Hordy v roce 1313, kdy její vládce Öz Beg Khan přijímá islám, o rok později je na Krymu postavena první mešita.

Krymský chanát

Poté, co Tamerlán zničil Zlatou hordu se krymští Tataři rozhodli založit vlastní stát. Zákon v tomto státě byl definován tradičními tatarskými tradicemi a islámským právem (později osmanským). V roce 1475 je Krym dobyt Osmanskou říší a chanát je od této chvíle osmanským protektorátem. Sultán měl právo veta při volbě nových krymských chánů. Páteří ekonomiky chanátu byl obchod s otroky. Odhaduje se, že za celé jeho trvání bylo prodáno kolem 3 milionů lidí, nejčastěji do Osmanské říše, odkud poté putovali dál.

Pod ruskou nadvládou

Ruské impérium a Osmanská říše spolu vedly dlouholeté války. Rusku se povedlo Osmany porazit v tzv. páté rusko-turecké válce. Krym je připojen k Ruskému impériu. Tehdejší vládkyně Ruska Kateřina Veliká zde začíná opětovnou christianizaci, krymští Tataři muslimského vyznání jsou často vyháněni a není jim dovoleno pracovat ve státních úřadech. V letech 1853–1856 proběhla tzv. krymská válka, konflikt mezi Ruským impériem a aliancí Francie, Osmanů a Spojeného království. V roce 1921 se Krym stává součástí Ruské sovětské federativní socialistické republiky (později Sovětský svaz).

Kořeny současných problémů

Krym byl za éry Chruščova připojen k ukrajinské SSR. Zde je počátek všech problémů, které vyvstanou po rozpadu Sovětského svazu. Obyvatelstvo na Krymu bylo převážně ruského původu (v roce 2001 zde bylo 58 % Rusů, 24 % Ukrajinců, 12 % Tatarů, 6 % ostatních etnik). Krym se ihned po rozpadu SSSR pokusil o samostatnost (1991). Později se stává ukrajinskou Autonomní republikou Krym.

Krymská krize

Na konci února 2014 proběhly na Ukrajině masové protesty, tzv. Euromajdan. Proruský prezident Janukovyč byl sesazen, z parlamentu byli vyhnáni proruští poslanci. Byl zrušen jazykový zákon, který umožňoval, aby ve správních celcích, kde mají menšiny alespoň 10% zastoupení, byl použit jejich jazyk jako úřední. Přes noc tak bylo zakázáno používání ruštiny na úřadech po celé Ukrajině (včetně Krymu). 27. února obsadili parlament na Krymu proruští ozbrojenci, o pár dní později (2. března) byla v Rusku schválena invaze na Krym. Ještě předtím se konalo krymské referendum, které bylo ovšem ilegální. Rusko tvrdilo, že pro jeho anexi hlasovalo 96,8 %. Ekonom a pracovník Catonova institutu Andrej Illarionov však tvrdí, že to bylo daleko méně, zhruba okolo 34 % voličů.
Ruská invaze na Krym začala v pátek 28. února v noci.

Proč je Krym tak důležitý?

Musíme si uvědomit, že Putin je v prvé řadě paranoidní. Nacisté, o kterých mluví, jsou pro něj, mimo jiné, i NATO. Strach z jeho šíření je Putinův hnací motor. Pokud by Ukrajina vstoupila do NATO nebo EU, Černé moře by v Putinově chápání světa ovládl Západ. Dalším důležitým faktorem je, že Rusko má v Sevastopolu svou černomořskou flotilu (kterou použilo například v krátké válce proti Gruzii, aby zablokovalo její přístavy). Byla součástí dohody o tom, že Krym po rozpadu SSSR zůstane Ukrajině. Rusko zde může mít svou flotilu do roku 2042. Říká se, že ten, kdo ovládá Krym, ovládá Černé moře. Krym ale není pouze strategicky důležitým místem. Má i nerostné bohatství. Ukrajinský ministr energií Stepan Kubiv řekl, že Ukrajina ztratila s anexí 80 % ropných a plynových ložisek, kterými disponovala v Černém moři.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Crimea

https://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Khanate#Crimean_law

https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Crimean_status_referendum

https://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_Tatars

Podobné články

Doporučujeme

Další články