Porozumění s nekomunistickým světem
Od svého nástupu k moci v roce 1985 se Gorbačov zavázal k tomu, že bude soustředit více úsilí a finančních prostředků na své domácí reformní plány. Dosáhnout tohoto závazku chtěl zejména tím, že se mimořádně zaměřoval na dosažení zahraničněpolitického porozumění s nekomunistickým „západním“ světem.
Mezi jeho úspěchy patří například čtyři summity s prezidentem Ronaldem Reaganem, včetně klíčového setkání v roce 1987, na němž bylo dosaženo dohody o likvidaci raket středního doletu Spojených států amerických a Sovětského svazu v Evropě.
Mírové kroky
V roce 1988 také zahájil odsun sovětských vojsk z Afghánistánu a vyvíjel intenzivní diplomatický tlak na Kubu a Vietnam, aby tyto státy stáhly své jednotky z Angoly, respektive Kambodže. Při setkání s prezidentem Georgem Bushem navíc v roce 1989 Gorbačov prohlásil, že studená válka skončila.
Gorbačov si také získal respekt a uznání mnoha lidí na Západě svou politikou nezasahování do daných politických otřesů, které koncem 80. a počátkem 90. let otřásly středoevropskými a východoevropskými satelitními zeměmi Sovětského svazu.
Pád komunismu v Evropě a Nobelova cena míru
Když Československo, Polsko, východní Německo a další země na východ od Železné opony začaly směřovat k demokratickým politickým systémům a tržním ekonomikám, Gorbačov udržel potenciální sovětské zásahy na uzdě.
Je však nutné podotknout, že tato „vstřícná“ politika se nevztahovala na další sovětské republiky – podobné snahy Litvy a dalších republik se totiž setkaly s přísným varováním a silou, která měla udržet tyto sovětské socialistické republiky pohromadě.
Za svou politickou otevřenost a ochotu komunikovat s nekomunistickým světem obdržel dne 15. října roku 1990 Nobelovu cenu za mír, v roce 1992 pak ocenění Ronald Reagan Freedom Award. Michail Gorbačov zemřel 24. srpna 2022 ve věku 91 let.
Zdroj: History, Wikipedia