Leninova smrt
Když Vladimir Iljič Lenin, vůdce ruské bolševické revoluce, v roce 1924 zemřel, bylo jeho tělo nabalzamováno a uloženo do skleněné rakve ve speciálním mauzoleu před Kremelskou zdí. Tím, že byla hrobka opatřena skleněným pláštěm, umožňovala všem návštěvníkům spatřit na vlastní oči „otce“ sovětského Ruska.
Lenina v čele Sovětského svazu vystřídal Josif Stalin, jenž vládl Sovětskému svazu železnou rukou po celá tři desetiletí. Mimo to, že společně se Spojenci porazil Adolfa Hitlera a nacistické Německo ve druhé světové válce, nechal Stalin popravit miliony Sovětů, kteří stáli v cestě jeho bezohledným politickým a ekonomickým plánům.
Stalin
Euforie z vítězství v útrpné druhé světové válce však byla obrovská. Stalin dovedl svou zemi k těžce vybojovanému vítězství nad německými nepřáteli, proto když v roce 1953 zemřel, bylo jeho tělo vystaveno v Sloupové síni Domu odborů. 9. března téhož roku se pak konal pohřeb.
Ještě téhož roku bylo Stalinovo nabalzamované tělo uloženo do Leninova mauzolea v Moskvě po boku bolševického revolucionáře. Následně bylo také přejmenováno na Mauzoleum Lenina a Stalina.
Destalinizace SSSR
Během několika následujících let po Stalinově smrti však sovětské úřady maniakálního vůdce jednohlasně odsoudily. Na XX. Sjezdu Komunistické strany SSSR v roce 1956 přednesl tehdejší sovětský lídr Nikita Chruščov projev O kultu osobnosti a jeho důsledcích, v němž zkritizoval Stalinovy zločiny.
Projev byl natolik převratný, že tehdy nebyl výrazně mediálně publikován. Chruščov dal propustit miliony vězňů z gulagů a jeho vláda tak přinesla částečnou destalinizaci Sovětského svazu.
Mnozí členové strany Chruščova kvůli těmto krokům odsoudili jako zrádce, obecně byl však během následného období odklon od stalinismu přijat. Důsledkem celého procesu byl 31. říjen 1961, kdy bylo Stalinovo tělo odstraněno z Leninova mauzolea na Rudém náměstí a převezeno do nedaleké hrobky.
Zdroj: History, Wikipedia