1. Alkohol
Alkohol se na cestě rozhodně hodí. Lze jím dezinfikovat nejenom zevně, ale i vnitřně. Například se vyplatí dezinfikovat, pokud okusíte kuchyni, na kterou nejste zvyklí. Co se zevního užití alkoholu týká, může ho být škoda. Ale když není zbytí... Alkohol má dezinfekční a antiseptické účinky, dokáže totiž narušit buněčnou membránu bakterie. Nejúčinější je při koncentraci kolem 70 %. V nižších (ale i vyšších) koncentracích jeho účinnost rapidně klesá.
2. Med
Včely jsou rozšířené po celém světě, o další antibakteriální prostředek by tak neměla být nouze. Med má všestranné využití, málo se však ví, že jej lze díky jeho dezinfekčním účinkům použít i při léčbě ran. Včelí produkt dokáže zničit odumřelé buňky i bakterie.
3. Citron
Plody citronovníku jsou nejenom plné vitamínů, ale díky vysokému obsahu kyselin je lze využít i k dezinfekci, ne však otevřených ran. Citron se hodí například při bodnutí hmyzem.
4. Moč
Dříve nebylo ničím netradičním využívat jako dezinfekci vlastní moč. Produkt ledvin má mít hojivé účinky na rány i omrzliny. Za první světové války bylo doporučeno chránit se před účinky jedovatých plynů dýcháním přes močí nasáklé kapesníky či ponožky.
5. Olej z čajovníku
Další prostředek je rovněž přírodní. Antibakteriální účinky má olej z čajovníku, který je možné používat nejen při léčbě ran. Tea tree si dokáže poradit i s infekcemi v dutině ústní. Je doporučován například i pro odstranění špatného dechu.
6. Levandule
Levandule je nejenom krásná a voňavá, zároveň ji lze zpracovat na výbornou dezinfekční látku. Olej z levandule lze použít na drobné ranky či popáleniny, podporuje totiž regenerační schopnosti kůže.
7. Sříbro
Stříbro nemá v oblibě mnoho mikroorganismů. Urychluje hojení ran, proto se tenká vrstvička stříbra přidává i do náplastí. Stříbro snižuje riziko vzniku infekce. Stříbro je také vynikající pro čištění vody, což na cestách přijde vhod.
A zde si přečtěte o tom, co vše lze v lidském těle vyměnit nebo vylepšit?