fb pixel
Vyhledávání

Komunisté apelují na vládu, aby se distancovala od Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan. Čína ji totiž označila za otevřenou provokaci

Zdroj: 立法院, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93738802

Zatímco na Tchaj-wanu zaznamenal předseda senátu Miloš Vystrčil značný úspěch a tamní obyvatelé ho nyní považují téměř za superhrdinu, Čína radostí zrovna neskáče. Stejně tak ani čeští komunisté nejsou z Vystrčilovy cesty nadšení, a tak apelují na vládu, aby se od cesty distancovala.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.9.2020, 11:40

Miloš Vystrčil navázal na Jaroslava Kuberu

V poslední době došlo k poměrně značnému vyostření vztahů mezi naší republikou a Čínou. Čína má pocit, že může zastávat pozici hegemona diktujícího si podmínky, na což někteří ústavní činitelé reagují – například Miloš Vystrčil, předseda Senátu, svou cestou na Tchaj-wan. Navázal tak na náladu, kterou na post předsedy Senátu vnesl nedávno zesnulý Jaroslav Kubera.

A to se Číně pochopitelně nelíbí, můžeme vzpomenout na nedávný výrok čínského ministra zahraničí Wanga I, který řekl, že Peking přiměje Vystrčila „zaplatit vysokou cenu“ za porušení principu politiky jedné Číny. Proti výroku se ohradila velká část českých politiků, včetně vládního aparátu i ministra Tomáše Petříčka, který poznamenal, že čínská vyjádření jsou za hranou.

Komunisté podporující vládu hnutí ANO a ČSSD nyní vyzvali kabinet a ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby se důrazně distancovali od Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan. Komunisté se na adresu předsedy Senátu konkrétně vyjádřili, Vystrčilova výprava byla údajně „svévolná, až rituální a zbytečná“. Dle výkonného výboru by měl ministr Petříček cestu prohlásit za „nulitní“ (neplatnou) nebo odstoupit ze své funkce.

V usnesení se dále uvádí: „Byla (Vystrčilova cesta) v rozporu s doporučeními prezidenta, vlády a ministra zahraničních věcí České republiky, ale také předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které vláda za svoji činnost odpovídá. Neposloužila nikomu a ničemu, snad kromě sebereprezentace pana Vystrčila a jeho suity a těm, kterí ochotně nahradí české zboží na čínském trhu.“ Komunistická strana, která je momentálně na procentuálním poklesu volebních preferencí, znovu ráda hovoří za všechny občany země, pravděpodobně i za občany Tchaj-wanu. Efektivnější by bylo spíše než na vládu apelovat na Čínu, aby se pokusila nebýt čtrnáctkrát menším investorem v Česku než Tchaj-wan.

Reakce ministra Petříčka se drží při zemi. Vláda dle jeho pohledu ve věci zastává dlouhodobě konzistentní pozici a on tedy nevidí důvod, aby na výzvu reagoval. „K cestě pana předsedy jsem se již opakovaně vyjádřil, vláda zastává dlouhodobě konzistentní pozici. Nevidím důvod, abych na výzvu KSČM reagoval,“ poznamenal Petříček.

Obrana demokracie a svobody je dle komunistů ubohá

„Fráze o obraně svobody a demokracie jsou pouze ubohým pokusem zdůvodnit zjevnou neopodstatněnost celé akce, mající za cíl poškodit vztahy České republiky a Čínské lidové republiky. Vměšování se do vnitřních záležitostí suverénní a nezávislé země, v rozporu s mezinárodním právem a dobrými mravy a podpora separatismu, zcela jistě vyvolají reakci, která může mít neblahé následky pro zájmy České republiky a většiny jejích občanů,“ stojí také v usnesení výkonného výboru KSČM. Obrana svobody a demokracie je tedy dle komunistů ubohá. Nejvýraznější je poté zcela zjevné nepochopení celé situace komunisty. Cesta nemá za cíl poškodit česko-čínské vztahy, ale pouze utužit vztahy České republiky a Tchaj-wanu. Poškozená se momentálně cítí jen a pouze Čína. Se zbytkem citované části usnesení se dá souhlasit, Čína by se opravdu neměla vměšovat do vnitřních záležitostí suverénní a nezávislé země.

Kuberová odmítla vyznamenání od prezidenta

Pozornost strhlo také vyjádření Věry Kuberové, vdovy po Jaroslavu Kuberovi. Ta totiž odmítla převzít vyznamenání pro svého zesnulého manžela od prezidenta Miloše Zemana. Chování prezidentské kanceláře následně označila za neuctivé a poznamenala, že by si její muž vyznamenání touto formou nepřál. Kuberův nástupce na pozici předsedy Senátu, Miloš Vystrčil, na své cestě pozval na pracovní návštěvu předsedu tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna. Důrazně upozornil, že jde o pracovní, nikoli oficiální návštěvu. Přesto však můžeme čekat, že pozvání a případná návštěva opět vzbudí ostré reakce i kritiku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články