Válka roku 1812
V červnu 1812 vyhlásily Spojené státy válku Velké Británii v reakci na tři dílčí problémy: britskou hospodářskou blokádu Francie, zařazení tisíců amerických námořníků do britského královského námořnictva proti jejich vůli a britskou podporu indiánských kmenů na hranicích Velkých jezer.
Frakce v Kongresu, složená převážně ze západních a jižních kongresmanů, se již několik let zasazovala o vyhlášení války. Tito „váleční jestřábi“, jak se jim říkalo, doufali, že válka s Británií, která byla zaměstnána bojem proti napoleonské Francii, povede k územním ziskům USA v Kanadě a na Brity chráněné Floridě.
V měsících následujících po vyhlášení války Spojené státy zahájily třífázovou invazi do Kanady, která však byla odražena. Na moři byly ale Spojené státy úspěšnější a USS Constitution a další americké fregaty dosáhly řady vítězství nad britskými válečnými loděmi. V roce 1813 dosáhly americké síly několika klíčových vítězství v oblasti Velkých jezer, ale Británie znovu získala kontrolu nad mořem a zablokovala východní pobřeží.
Vypálení Bílého domu
V roce 1814, po pádu Napoleona, mohli Britové vyčlenit více vojenských prostředků na válku s Amerikou, v srpnu pak padl Washington, D.C., do britských rukou. Ve Washingtonu britské jednotky vypálily Bílý dům, Kapitol a další budovy jako odvetu za předchozí vypálení vládních budov v Kanadě americkými vojáky. Britové však brzy ustoupili a pevnost Fort McHenry v baltimorském přístavu odolala masivnímu britskému bombardování a inspirovala Francise Scotta Keye k napsání písně „Star-Spangled Banner“.
11. září roku 1814 se průběh války obrátil, když americké námořní síly Thomase Macdonougha dosáhly rozhodujícího vítězství v bitvě v Plattsburské zátoce na jezeře Champlain. Velká britská armáda pod velením sira George Prevosta tak byla nucena upustit od invaze na severovýchod USA a ustoupit do Kanady.
Dozvuky války v roce 1815
Americké vítězství u jezera Champlain vedlo k uzavření americko-britských mírových jednání v Belgii, načež byla 24. prosince 1814 podepsána Gentská smlouva, která definitivně ukončila válku. Smlouva rovněž „otevřela“ oblast Velkých jezer americké expanzi a ve Spojených státech byla přivítána jako diplomatické vítězství.
Než se zpráva o mírové smlouvě dostala přes Atlantik, trvalo to téměř dva měsíce a britské síly pokračovaly ve svém tažení proti ústí řeky Mississippi. Dne 8. ledna 1815 zaútočila početná britská armáda na New Orleans, ale byla zdecimována slabšími americkými silami pod vedením generála Andrewa Jacksona. Jednalo se o nejpozoruhodnější americké vítězství v této válce. Americká veřejnost se o bitvě u New Orleansu a Gentské smlouvě dozvěděla přibližně ve stejnou dobu, což v celé mladé republice podpořilo větší sebevědomí a pocit společné identity.
Zdroj: History, Wikipedia