Když koronavirus zatne drápy
No dobře, možná ne přímo penis, ale je známo, že koronavirus může způsobovat problémy s oběhovým systémem a tudíž i problémy s erekcí. Protože co je erekce jiného než jen správně fungující oběhový systém v kombinaci s katalogem Victoria’s Secret? Neschopnost ráno “postavit stan” je ale jenom jedním z trablů, které vás možná po prodělané nákaze koronavirem čekají.
“Je to něco, čím bychom se měli zabývat, protože je to důležité,” řekla doktorka Dena Grayson pro NBC Chicago. “Koronavirus může způsobovat doživotní zdravotní komplikace.” Sir Simon Stevens, šéf NHS England, tedy anglického zdravotnictví, zase prohlásil, že “vyléčení lidé by se měli nadále sledovat,” a že služba zdravotnictví nekončí tím, že pacient přestane chrchlat.
Británie tak investuje deset milionů liber, to je nějakých tři sta milionů korun, na otevření třiačtyřiceti specializovaných center, které mají být speciálně určené pro pacienty, kteří prodělali covid, ale odnesli si z choroby něco ošklivého.
Long Covid
Kromě už zmíněného problému s erekcí se taky často objevuje bolest svalů, dušnost, extrémní únava a obligátní ztráta čichu a chuti… a to ještě třeba dvanáct týdnů poté, co se vaše tělo s virem úspěšně porve. Aspoň to říká studie vědců z King’s College London. Co je vysoce znepokojivé, je screening, kterým má projít až pět set “vyléčených” britských pacientů. Z prvních dvou set má sedmdesát procent ovlivněné fungování srdce, plic, jater nebo slinivky.
Odborníci označují tenhle stav za “long covid” a může být potenciálně velice nebezpečný. Takže opět: Ne, není to chřipečka a tím, že se nechráníte ohrožujete i všechny kolem. Jestli chcete strávit zbytek života bez erekce, tak poslouchejte do sluchátek Helenu Vondráčkovou, ale nás do toho netahejte, proboha.