fb pixel
Vyhledávání

Krotitelé technologií: čeští vědci založili Centrum Karla Čapka, hlídat budou i neukočírované start-upy

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Už nejednou se ukázalo, že myšlení lidí, od kterého se odvíjí jejich chování, nedrží krok s vědecko-technickým pokrokem. Za rychle nastupujícími start-upy a prudkým rozvojem nových technologií pokulhává i právní regulace. Proto vědci zřídili platformu, která má zajistit mezioborovou spolupráci a řešit sporné otázky spojené s novými technologiemi.

Václav Roman
Václav Roman 18.10.2018, 13:22

Centrum Karla Čapka

Nemusíme chodit daleko, neukočírovaným startupem současnosti jsou koloběžky Lime, které se válejí po Praze a na přeplněných chodnících vytvářejí další level překážkové dráhy. Kolobrndy, které nic neřeší, uvádíme jen jako příklad toho, co by se v Centru Karla Čapka mohlo řešit. Ale víme, že i bez nich budou mít práce hned od začátku nad hlavu.

Ano, nová platforma, na jejímž založení se podílely hned tři ústavy Akademie věd, a dokonce i Univerzita Karlova, dostala jméno po spisovateli a dramatikovi Karlu Čapkovi, který napsal mj. Krakatit. Myslíme si, že právě proto bylo zvoleno jeho jméno – Krakatit je o vynálezci, který je tak zahleděn do svého objevu, že vůbec nehledí na to, co může mít jeho vynález za následky.

„Mám radost, že se nám daří propojovat výzkum různých vědních oblastí. Otázky spojené s etikou a právem v oblasti umělé inteligence jsou komplexním problémem a nelze vystačit s úzkým jednooborovým pohledem,“ uvedl během slavnostního podpisu smlouvy ředitel Ústavu informatiky Emil Pelikán. Dále se pod smlouvu podepsali zástupci Filosofického ústavu a Ústavu státu a práva Akademie věd. Podpis připojila i Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

Práce bude hodně

Právě mezioborovost je v době komplikovaných témat důležitá. A do toho ještě ta umělá inteligence. Nejde jen vymyslet, jak to bude fungovat, je třeba myslet i na etiku a právní regulaci. Už teď je jasné, že v Centru Karla Čapka budou mít hodně práce. Oblastí, kterým se chtějí, věnovat je hodně, jde například o autonomní dopravní prostředky, robotiku, vojenské systémy, biomedicínu, genetické modifikace rostlin a živočichů atd.

David Černý z Ústavu státu a práva AV ČR uvádí, že prvním velkým tématem budou autonomní automobily. „Rádi bychom se pokusili vyřešit, jakým způsobem se mají chovat v momentě, kdy hrozí nějaká srážka,“ prozradil. K problematice etiky autonomních automobilů chystají dokonce obsáhlý sborník, o který už projevil zájem Oxford University Press. Držíme palce, ať to vyjde!

A zde více o koloběžkách Lime.

Podobné články

Doporučujeme

Další články