fb pixel
Vyhledávání

Krvavé devadesátky, Berdychův gang: největší kauza organizovaného zločinu v Česku. Mafiány řídili vrcholní policisté

Berdychův gang
Zdroj: https://www.profimedia.cz/

Devadesátá léta byla divoká. Hodně lidí věřilo, že ostatní jsou poctiví stejně jako oni sami, byla to doba možností a nových ideálů. Příběh Berdychova gangu začal právě v tomto období, ovšem má přesah do současnosti. Dodnes se totiž nad celou kauzou vznáší spousta otazníků.

Václav Adamus
Václav Adamus 14.2.2022, 23:06

Poznali se v Discolandu

David Berdych se narodil v roce 1973 v Praze. Byl to milovník akčních filmů a bojových umění, mnohá také bravurně ovládal. Sám přiznává, že v té době žil, jako skoro každý, nastalým porevolučním video boomem – zhlédl se v akčních hrdinech (jak sám řekl). Svou kariéru začíná v Discolandu – jako vyhazovač. Je svědkem spousty kšeftů – Discoland Sylvie navštěvovali politici, podnikatelé, umělci, všichni, kdo něco znamenali. Se svými budoucími kumpány se potkal právě tady. Pan Prokop a Puchar zde pracovali jako provozovatelé.

První kšeft

První únos byla zakázka od pana Prokopa. Měl unést člověka, co si od něj půjčil (několikrát), žije si nad poměry, ale k vracení se nemá. Berdych s ostatními jej proto unesli a zatlačili na něj – vrátil, co dlužil, a k tomu z něj dostali i něco navíc. A tak se to rozjelo – krom vymáhání pohledávek se přidalo také vydírání a přepadávání kamionů. Za noc, jak Berdych řekl (v dokumentu ČT Polosvět), si jednotlivec vydělal až 300 tisíc korun.

Když policista šéfuje gangu

Prokop a Puchar se po čase od Berdycha a jeho lidí odstřihli, měli společně zastavárnu a vozili auta z Německa. Přes tyto dva se díky jistému soudnímu řízení seznámili s Luďkem Žaludem. Ten vlastnil myčku a začal organizovat skupinu profesionálně – na každou akci dostávali mobily s předem uloženými čísly, které měli zase odevzdat. Na každou akci samozřejmě jiné. Berdych Žaluda obdivoval a říkal mu agent. Byl to právě on, kdo propojil gang s policisty, a to s těmi z nejvyšších pater. Mezi nimi figuroval Josef Opava, náměstek šéfa Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ). Zmíněný šéf byl členem gangu také. Josef Opava byl vůbec zajímavým člověkem. Velice úzce spolupracoval s Mrázkem i Bělou (údajně měli mít dokonce vlastní pracovnu na Mrázkově „zámečku“). Propojenost s policií umožnila lustrace, na akcích se policisté přímo podíleli. Přepadení vypadala tak, že vás zastavil policista, dal vám dýchnout...a pár vteřin nato jste byli v jejich dodávce se zavázanýma očima. Neštítili se ani násilí. Zlatníkovi Václavu Tomanovi položili traverzu na hruď a najížděli na ni. Ačkoliv to neměli v plánu, tak jej tímto způsobem zabili. Vražda se bohužel nepovedla dokázat – gang tvrdil, že zemřel při neodborné masáži srdce, když se jej snažili oživit poté, co jim zkolaboval.

Hra končí

Z jejich činnosti se stal dobře fungující namazaný stroj – od policie dostávali tipy na podnikatele, kteří neměli všechny své zisky legální, čímž si pojistili, že si nebudou stěžovat na policii. Pokud si nakonec skutečně stěžovali, jejich policisté vše zametali pod stůl. Všechno by šlo dobře, ovšem Berdych se později nechal slyšet, že na něj byl ze strany policejních spolupracovníků vyvíjen stále větší tlak na další a další akce. To začalo budit podezření u jeho kolegů – Heleny Kahnové a Jiřího Gregora, kteří tvořili pár jednak jako policisté, ale také v životě. Po dlouhých peripetiích (když dostali členy gangu do vazby, byli vždy propuštěni, to se opakovalo dohromady třikrát) jim začalo docházet, že je jejich kolegové skutečně zradili.

Svědectví z vězení

Novináři Janu Kroupovi se ozval z vězení jistý pan Houdek. Ten patřil k jiné skupině, která se zabývala stejnou činností jako Berdychova a v určitém momentu se s nimi prolnula (obdobných gangů jako je ten Berdychův bylo nejspíš více a měly rozdělená teritoria). Ten mu sdělil, že on do vězení patří, ale mají tam s ním být i policisté. To vše proto, že se od Houdka Opava odvrátil a nechal jej na pospas ve vězení (venku měl být zatím rozprodán jeho majetek). Druhým, kdo začal mluvit, byl právě David Berdych. Ten se rozhodl říct vše. K tomu jej dotlačil stres, který prožíval – tušil, že jej brzy někdo (nejspíš jiný člen gangu) zabije. Berdych si nakonec odpyká 11 let, poprvé je mu žádost o milost zamítnuta.

Nezodpovězené otázky

Otazníky stále visí nad nevyřešenými sebevraždami, které s činností gangu souvisí. Člen gangu Jan Zelený chtěl vypovídat proti Berdychovi, ale nalezli jej oběšeného v cele. Čin byl vyhodnocen jako sebevražda. Takovýchto je více. Jan Kroupa vypráví historku, kterou mu řekl bratr člověka, jehož měl gang oběsit kvůli 5000 Kč. Smrt (ačkoliv nebožtík měl svázané nohy i ruce a visel na stromě rostoucím z močálu, neměl na sobě ani kapku) byla vyhodnocena (dodnes je) jako sebevražda. Další otázka: co státní zástupci, kteří umožnili několikanásobné propuštění členů gangu a zůstali nepotrestaní, jsou stále činní? A poslední otázka: kde jsou všechny peníze, které Berdych a jeho skupina získali?

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Berdychův_gang

https://cs.wikipedia.org/wiki/Janek_Kroupa

Zákon Helena (2016, dokument)

Polosvět: Polosvět policajtů (E03) (2022, dokument)

Podobné články

Doporučujeme

Další články