Prominentní mladík
Ivan Jonák se narodil 7. března 1956 v Praze. Neměl lehký život, jako mnoho jiných mafiánů vyrůstal bez otce – z hlediska psychologie jistě zajímavý fenomén. Jeho rodiče se rozvedli, otec poté procestoval svět – pracoval také v Argentině. Možná po něm zdědil Jonák touhu po cestování – v jednom rozhovoru říkal, že když se mu povedlo vydělat velké peníze v Discolandu, měl přání procestovat svět. Nového otčíma nenáviděl, také proto, že on i Ivanova maminka byli členové KSČ. Mladý Ivan byl velice zvídavé dítě, chtěl být meteorologem, a dokonce si vytvořil vlastní meteostanici, která měla předpovídat počasí. Jeho exhibicionismus a touha po pozornosti mají základy už v dětství, kdy se stal dětským modelem – jeho fotografie prý visela ve všech hračkářstvích.
Vekslák
Ve třinácti letech začaly Ivana zajímat ženy, a to velmi. V téže době začínají jeho problémy se zákonem, později zbije člověka, kterého nachytá při souloži se svou slečnou. Dostane se také do party zlodějů aut. Ještě před pádem komunismu si posedí 6 let ve vězení. Před revolucí se živil jako vekslák, kšeftoval s videokazetami a dělal „černého“ taxikáře. Listopadových dnů využil naprosto bravurně. Vozil studenty na náměstí svým mercedesem, pomáhal s distribucí letáků. Založil si Sdružení revolucionářů od sochy sv. Václava, vybíral peníze od studentů na revoluci – jak sám říká, ty poté skončily u něho v bytě. Je tedy možné, že Discoland byl postaven z peněz idealistických demokratů? Byl nejspíš velice přesvědčivý, existuje fotografie, na níž zpívá Karel Kryl a hned za ním můžeme vidět Jonákovy typické přivřené oči. Ivan Jonák však neměl maturitu ani výuční list, takže majitelem Discolandu byla jeho žena. Dalším podílníkem byl Helmut Huger, který přispěl svým kapitálem.
Český Moulin Rouge
Ivan Jonák chtěl mít z Discolandu nejmodernější diskotéku v Česku. Neony a stroboskopy byly všude. Provoz byl 24/7, zavřelo se, až když Discoland definitivně skončil. V suterénu se nacházel „Striptýzový-erotický klub Veronika“, který pojmenoval Jonák po své dceři, stejně jako celý Discoland. Mnozí ani netušili, že je zde ještě spodní patro. Přišel uvaděč a na pódiu se objevily dívky tančící kankán. Vyvolávač zval návštěvníky do suterénu v mnoha jazycích. Podnik vydělával denně více než 1 milion korun. Potkávali se zde lidé, kteří by se dnes spolu potkat (alespoň před zraky veřejnosti) nemohli – politici s mafiány, byly zde celebrity – ty nalákaly bohaté lidi a pověst podniku se začala šířit. Jonák pořídil také krokodýla a hroznýše, se kterým tančila striptérka. V podniku pracovaly také budoucí „hvězdy“ českého podsvětí. Na dveřích, jak se říkalo práci vyhazovače, se vystřídali lidé, kteří v budoucnu tvořili Berdychův gang. Říká se, že právě v Discolandu si Berdych (jeden z elitních Jonákových vyhazovačů) a spol. vybírali své budoucí oběti – podnikatele, kteří ke svým ziskům nepřišli tak úplně legálně. Podnik odolával i nájezdům mafií, jež se snažily, jako u každé výnosné diskotéky, vybírat výpalné. Jonákovi se povedlo podnik uchránit, aniž by jim musel zaplatit. Fotograf František Ortman, který nafotil slavnou fotku Jonáka s dítětem, vzpomíná, že jej po uvítání vzal do sklepa Discolandu, kde v jakémsi hlubokém prostoru připomínajícím studnu stáli v hloubce dva kluci a volali o pomoc. Jonák jim řekl, že si tam ještě nějaký den pobudou.
Faktor Prokop
Jaromír Prokop byl dlouholetý přítel Ivana Jonáka. Když vznikl Discoland, tak se hned nabídl Jonákovi jako provozní. Po čase se snažili proniknout do vlastnických struktur Discolandu – údajně nabízel Jonákovi, že nechá zabít Helmuta. To však Ivan odmítl. Mezitím vztah s jeho manželkou Ludvikou uvadal, Jonák si užíval se striptérkami, což jeho žena těžce nesla. Sama si pak našla milence – jednoho z vyhazovačů. Jonák tvrdí, že měl za svůj život kolem 2 000 žen.
Vražda mafiánovy manželky
Vše eskalovalo do bodu, kdy se jej manželka rozhodla opustit. Chtěla nejspíš změnit svůj život. Nové bydliště našla v Praze-Petrovicích, kde pracovala ve stánku se zeleninou. Na 8. dubna 1994 si Ludvika Jonáková objednala sezení s advokátem, kde měla řešit jednak rozvod, ale také zrušení živnosti – chtěla prodat podíl z Discolandu – zrušení živnosti by však vyřadilo ze hry také Jonáka. Ten sám na sebe podnikat nemohl. Den předtím je jeho manželka Ludvika zastřelena u kiosku se zeleninou, kde pracovala.
Celá vražda byla velice amatérsky provedena. Jonák si vraždu objednal u svých bodyguardů – Josefa Vrabce a Marcela Štilera. Ti však pověřili další kumpány, kteří si našli další pomocníky. Řetězec lidí měl zajistit, že se nepřijde na skutečného objednavatele. Vrazi na místo přijeli, ale člověk, který měl být „hitman“ se buď vyděsil, nebo jej dohnalo svědomí a nevystřelil. Příště se na místo vrátili s novým střelcem – Jiřím Tokárem, podprůměrně inteligentním Romem. Ještě předtím museli zbraň složit u nedaleké přehrady, tam jim spadla do bláta. Poté zjistili, že nemají jak ji přinést k místu činu. Poslali jednoho z party pro tašku. Ten se vrátil s igelitkou – symbolem devadesátek, ovšem průhlednou. Další problém byl, že se Tokár se zbraní musel naučit zacházet, držel pistoli v ruce poprvé v životě. Nakonec se k místu činu dopravili a Tokár vystřelil. Poté se vrazi rozutekli a Jonákovi taxikáři je odvezli na Kladno.
Atentáty na Jonáka
Jonák často argumentoval, že nemůže být objednavatelem vraždy, když on sám byl terčem atentátů. Nejdříve vybuchla nálož pod jeho autem, podruhé na něj vystřelili – kulka mu zasáhla tvář, vyrazila spodní zuby a utrhla jazyk (Jonák si jej dal do kapsy a v nemocnici mu byl přišit). Až v roce 2006 se ukázalo, že pokusy o vraždu Ivana Jonáka měli zorganizovat právě Helmut a Prokop. V roce 2009 byli obžalováni, ale síla důkazů zřejmě již nebyla taková, aby mohli být potrestáni. Prokop byl do roku 2021 na útěku, až jej zatkla americká policie a předala našim orgánům – byl součástí Berdychova gangu. Najatý vrah, který měl Jonáka zabít se jmenoval Karel Kučera, přezdívaný „Hrobník“.
Jonák si odseděl 12 let za vraždu manželky, ve vězení četl (hlavně filozofii, znal například dílo Barucha Spinozy) a maloval – koho jiného než nahé ženy. Po propuštění chtěl obnovit slávu Discolandu. Svět venku se však změnil a jeho sen se rozplynul. Umírá ve věku 59 let na komplikace spojené s cukrovkou.
ZDROJE:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Jonák
https://www.extra.cz/pred-mafianskou-erou-se-ivan-jonak-zivil-jako-detsky-model-od-13-let-me-bavil-zensky-klin
Sametové stopy (E06) – Portrét kmotra (2019, dokumentární série)
Polosvět sexshopů (2022, dokumentární série)