fb pixel
Vyhledávání

Krvavé devadesátky, slovenští kyselináři: Byli horší než orlický gang, rozpustili člověka zaživa

Kyselinári
Zdroj: Pixabay

Orlický gang se stal symbolem bezuzdnosti devadesátých let. Lidé se tehdy podivovali nad brutalitou pachatelů. Jen málokdo však ví, že na Slovensku řádil gang ještě horší – jeho členové se neštítili rozpustit v kyselině živého člověka.

Václav Adamus
Václav Adamus 6.3.2022, 23:37

Slovenská devadesátá léta byla daleko drsnější něž naše česká. Byli zde mafiáni, kteří si rozdělovali teritoria jako na Divokém západě. Vše začalo v posilovnách, kde se formovali budoucí gangsteři. Ti, krytí za značku bezpečnostní služby, vybírali výpalné od podnikatelů. Historii slovenského organizovaného zločinu můžeme rozdělit na etapu, kdy mluvili hlavně pěsti a zbraně, a na dobu, kdy se zločinci etablovali do podnikatelských sfér a provozovali hlavně podvody s DPH a bílými koňmi. Právě na tuto etapu se dnes podíváme, na příběh lidí, kteří začali jako podvodní podnikatelé a skončili jako brutální vrazi.

Jak vše začalo

František Miker se od ostatních mafiánů liší nejen tím, že to nebyl testosteronem nabušený agresor, ale i svým vzděláním. Pobyl 6 semestrů na Matfyzu, ale lákala jej myšlenka rychlého zbohatnutí. Se svým kamarádem Martinem Semanem se pustili do obchodu se sušeným ovocem. Moc to ovšem neneslo. Prostory pro jejich obchod jim pronajímal Jozef Kákoni, člověk, který měl kontakty mezi bratislavskou galerkou. Právě on seznámí oba kamarády se skupinou, jež vydělává na podvodech s DPH.

Byznys se točí

Tato myšlenka není nikterak neznámá, v devadesátých letech takto podvádělo stát mnoho lidí. U nás to byl například miliardář Tomáš Pitr, o podobný podvod se pokoušel i Radovan Krejčíř. Miker a jeho kumpán byli zasvěceni do nového byznysu. Do Česka posílali nadhodnocené transformátory a od státu zpětně inkasovali DPH. Miker byl však chytrý a nehodlal se tahat s nějakými transformátory. Rozhodl se, že bude prodávat diskety s účetním softwarem, tedy alespoň tvrdil, že je na nich software. Ve skutečnosti na disketách byly nahrané bezcenné dokumenty – právní řád Belgie, Francie, většinou stejně prošlý, prostě nic co by mělo co společného s účetnictvím. Miker a Kákoni k sobě přizvali bývalého příslušníka speciální vojenské jednotky Rastislava Šitta, který měl kontakty na podsvětí a jehož přezdívka byla Zvíře (zcela oprávněná). Gang založil 30 firem v Bratislavě a 20 v Žilině. Začali pracovat s bílými koňmi. Snažili se najít lidi, kteří mají finanční problémy, z nich se poté snažili udělat bílé koně. Principem bylo vytvořit tak složitý pavouk firem, až by zmátl správce daně. To se dařilo – v momentě, kdy přišel správce daně na nějakého bílého koně, dala se mezi něj další firma a odpovědnost se převedla tam. Toto však nešlo dělat donekonečna. Miker měl dokonce diagram, podle kterého věděl, kdy má včas z té které firmy vystoupit.

Naložení v kyselině

Nastal čas zbavit se bílých koní, u kterých hrozilo, že by mohli být vyšetřovaní policií. První na řadě měl být Miroslav Zeman. Nejdříve jej zmlátili, poté vzali lano, přivázali mu jej kolem krku a každý tahal z jedné strany. Zachránil jej telefon, který neustále zvonil. Nakonec jej pustili v autě do rokle u Pezinku. Přežil, ovšem po této zkušenosti utekl, prý někam do Austrálie. Ostatní takové štěstí neměli. Udělali sloučeninu pěti kyselin, v níž vyzkoušeli rozpustit prase. Rozklad jeho těla trval 20 hodin, to jim vyhovovalo. První skutečná oběť byl Marek Novotný. Odvlekli jej do bývalého seníku, kde jej chtěli zastřelit. Zasekla se jim však zbraň, tak jej Šitta (Zvíře) umlátil kladivem. Poté jeho tělo naložili do sudu s kyselinou. Dalším byl Marián Cibíček, představitel (bílý kůň) jedné z jejich firem. Zde se mělo stát to, že se oběť nepodařilo zabít a probudila se uvnitř sudu s kyselinou. Cibíček zde měl umírat v hrozných mukách asi 4 hodiny, zatímco se členové gangu křikem a prosbami vycházejícími ze sudu bavili.

Konec gangu

Jak už to tak bývá, konec kyselinářského gangu předznamenaly vnitřní spory o peníze. Šitta došel k názoru, že jej Miker okrádá. Ten mu vysvětlil, že chybějící peníze jsou náklady na úplatky, Šitta mu však nevěřil. Vylákali jej na schůzku, na které se měly spory usmířit. Hned po příchodu jej Kákoni a Šitta spoutali, mlátili kladivem a mučili, jeho mrtvolu poté rozpustili. Na stopě jim v té době již byla policie. Mizeli kolem nich lidi a policii bylo divné, na co potřebují tolik kyseliny. Ačkoliv se těla nikdy nenašla, policie objevila zbytky těl v kanalizaci v JZD Modre-Kráľovej, kde oběti nakládali do kyseliny a vylévali do odpadu. Byl to historický proces, kde padly doživotní tresty bez nálezu těl. Gang byl odsouzen za 4 vraždy, obětí je pravděpodobně víc.

ZDROJE:

https://www.aktuality.sk/clanok/525726/rozpusteny-a-vypusteny-bestialny-gang-pochoval-v-kyseline-aj-svojho-bossa/

Mafiáni (2015, dokumentární série)

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/slovak-ktery-kyselinou-rozpoustel-svoje-obeti-dostal-dozivoti-40117636

https://dennikn.sk/194002/kyselinari-aj-otcovrah-pribehy-dozivotnych-vaznov-ii/

Podobné články

Doporučujeme

Další články