fb pixel
Vyhledávání

Krycí jméno Donnie Brasco aneb Příběh nejznámějšího infiltrátora mafie

Donnie Brasco - filmové ztvárnění příběhu Pistona
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Příběh jediného informátora FBI, kterému se podařilo dostat až do vrcholných pater mafie. Tajná služba najednou stála před rozhodnutím – buď povolit svému agentovi vraždu, aby se mohl stát bossem, nebo operaci stáhnout. Jak vše dopadlo, se dozvíte v následujících řádcích.

Václav Adamus
Václav Adamus 8.5.2022, 21:29

Narodil se 17. září 1939, jeho skutečné jméno bylo Joseph Dominick Pistone. Jeho rodina má kalábrijské a sicilské předky. Nenarodil se v Chicagu, ale i tak byl od dětství v obklopení mafie. Maminka jej vždy varovala, aby se s těmi lidmi nikdy nezapletl. Narodil se a vyrůstal v Erie v Pensylvánii. Úspěšně dokončil střední školu a pokračoval na vysokou, kde získal titul při studiu antropologie (věda, která se určitě v FBI hodí). Poté se rok živí jako učitel na Patersonově škole č. 10. Práce jej však nejspíš neuspokojovala, a tak přešel na Úřad námořní zpravodajské služby, odtud už byl jen krůček k FBI. V červenci 1939 skládá přísahu a je přidělen do oddělení na Jacksonville na Floridě. Byla to doba, kdy se Amerika potýkala s masovými únosy nákladních vozů a kamionů (hlavně převážejících cigarety). Všichni věděli, že je za tím mafie. Pistone měl být zařazen právě do odboru, který proti těmto únosům bojoval – uměl totiž řídit 18kolové náklaďáky a buldozery. Na této pozici se ukázal jako velmi efektivní – povedlo se mu více než 30 zatčení, již zde měl proniknout do struktur zlodějů aut.

Uvnitř mafie

Vyšetřování vede od malých zlodějíčků až k velkým rybám. FBI ví, že jestli chce síť rozbít, musí jít až k hlavám mafie. Pistone dostává tedy nový úkol – dostat se do mafiánské rodiny. Dostává nové krycí jméno – Donnie Brasco. Pistone je pro operaci vybrán pro svou 15letou zkušenost s prací v utajení a také díky jeho znalosti italštiny a jejich různých dialektů. Přpravují jej na budoucí úkol – do gangu má proniknout jako zloděj klenotů. Aby tato legenda byla dokonalá, učí se Pistone o drahých kamenech, jejich původu, o trezorech. Navštěvuje kvůli tomu i přednášky na vysoké škole. Legenda, kterou FBI použije k infiltrování nesmí být podle vnitřních nařízení spojená s násilím – zbývají tedy drogy nebo krádeže. Když je jeho příprava dokončena, vyráží do terénu a čeká. Je to nejúnavnější část jeho úkolu – prochází se po předem vytipovaných barech a hledá lidi, kteří by mohli být spojeni s organizovaným zločinem. Štěstí mu přeje – v jednom baru si je jistý, že barman konexe s mafií určitě má. Přichází k němu s tím, že má šperky, za které by chtěl 10 tisíc dolarů. Barman si pytlík se šperky beze slov vezme. Neděje se nic první týden, ani druhý. Třetí týden barman osloví Brasca s tím, že mu tady někdo něco nechal. Dostává obálku s deseti tisíci dolary. Stalo se, co potřebovali – mafie si jej všimla. Brzy zjišťuje, že členové mafie, kteří chodí do tohoto baru patří ke klanu Bonnano. Byl představen postupně všem pochybným existencím z baru. Představili mu také chlapa, o kterém říkali, že je správnej a rovnej. Těmito přízvisky se nazývali mafiáni, kteří složili slib a skutečně patřili do „rodiny“. Brasco tedy začíná pracovat pro Jilli Grecu z rodiny Colombo. Přinášel stále nové a nové šperky, které vydával za kradené, a byl považován za velice dobrého v tomto oboru. Jenomže mafie po něm chtěla víc – začali jej zatahovat do násilné trestné činnosti.

V jednom okamžiku jej zavřeli do místnosti a Jilli položil na stůl pistoli a začali se jej vyptávat na minulost. Brasco musel spolehlivě dokázat, že je skutečný zloděj šperků (Brasco se totiž vymlouval, že neumí vyřadit z provozu alarm). Vyslýchali jej zhruba 3 hodiny, ale povedlo se mu je přesvědčit, že je skutečným mafiánem – musel ukázat, že si obvinění nedá líbit a člena gangu, který proti němu Jilli Grecu poštval (jmenoval se Frank) začal mlátit. Tím si vybudoval respekt a projevil se jako skutečný mafián. Možná nedůvěra ze strany gangsterů tak byla zatím zažehnána. Byl začleněn do rodiny Bonnano a novým bossem se mu stal Dominick Napolitano – mafián už podle vzhledu, nosil zlaté prsteny i na malíčku. Pistone, tedy Brasco, měl řídit jeho podnik Holiday na Floridě.

Vše však spělo k odhalení, a to hlavně kvůli chybě FBI. Brasco se ve struktuře dostal tak vysoko, že měl uspořádat setkání mafiánů na luxusní jachtě, kterou Pistone (Brasco) ukradl. Problém nastává, když jeden z gangsterů loď pozná z novinového článku, kdy ji FBI použila proti zkorumpovaným úředníkům, které zde měli hostit arabští šejkové. Brasco musel vše vysvětlit, přišel s historkou, které část mafie uvěřila. Ovšem v některých od té doby vyvstávala o Brascovi pochybnost. I přesto se však rozhodli jej přijmout jako právoplatného člena – jeho přijetí nakonec schválili i váhaví bossové. Měl být přijat mezi „správňáky“, stát se sám bossem. Aby k tomu došlo, musel spáchat vraždu – chtěli po něm zabít 3 konkurenční gangstery. To si FBI nemohla dovolit. Agent v tak vysokých kruzích by pro ně byl požehnáním, ovšem nemohli se podílet na vraždách. Začal tedy konec operace Donnie Brasco. Po šesti letech se Brasco stahuje a mizí z očí gangsterů, nikdo neví, co se s ním stalo. Vše jim však pomalu začíná docházet, postupně je začnou zatýkat. Napolitano si uvědomil svou situaci – byl to on, kdo přebral Brasca od Jilliho Grecy a udělal z něj svého muže. Byl to on, kdo obcházel ostatní bosse s prosbou o Brascovo přijetí.

Jeho konec je strašný. Jeho mrtvolu nacházejí rozstřílenou na kusy s uřezanýma rukama. Joseph Pistone vše přežil, dnes je mu úctyhodných 83 let a je stále pod ochranou FBI.

ZDROJE:

Wikipedia, Největší esa mafie (2012, dokument), upi.com, fbi.gov

Podobné články

Doporučujeme

Další články