Věra Pohlová je legenda internetů
Když do vyhledávače Google zadáte jméno Věra Pohlová, vyskočí na vás na heslo „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“, které odkazuje na Wikipedii. Legendární výrok tehdy 72leté důchodkyně Věry Pohlové se před 21 lety objevil v deníku Metro v rámci ankety, které se zúčastnila čtveřice respondentů. Odpověď Věry Pohlové na dotaz, co si myslí o úniku dat uživatelů internetového bankovnictví sporožirových účtů České spořitelny, zaujala až v pozdějších letech celou generaci uživatelů sociálních sítí.
Byly to právě sociální sítě, které ze svérázné seniorky vytvořily internetový pojem, který zná dodnes každý. Její výrok považujeme již za klasický. Ve své době patřila paní Věra dokonce k nejcitovanějším a nejvíce parodizovaným osobnostem českého internetu a dodnes se v podstatě neobjevil nikdo jiný, kdo by se díky pár větám v nenápadné anketě stal takto ikonickou osobností ve společnosti. K podobným klasikům můžeme například přiřadit paní, která měla právo sedět, nebo legendárního Svartu, který se pokusil skočit z garáže (a byla to vejška jako svině, říkáme se smíchem ).
Jak celá tato aféra vůbec vznikla? V roce 1999 se jistý 21letý mladík, který pracoval jako správce počítačové sítě ve středisku České spořitelny, rozhodl, že si přivydělá nějaké peníze. Proto začal anonymně nabízet na internetu data o zhruba 2,5 milionech uživatelů největší banky v Česku. Když se vše provalilo, rozhodl se deník Metro uspořádat anketu na toto téma. Mezi oslovenými respondenty byla i Věra Pohlová. Dalšími účastníky byla Milada Česáková, Josef Sýkora a Viktor Labuť.
Po zveřejní ankety sice nějakou dobu trvalo, než se slavný výrok proslavil, nicméně na Facebooku dodnes existuje její fanouškovská stránka, která má přes 5 tisíc fanoušků. 27. července 2011 se na této stránce objevila zpráva o tom, že paní Pohlová zemřela. Zprávu psal její údajný vnuk Marek Pohl z Prahy, nicméně 24. září 2014 se jistá Vendulka Pohlová vyjádřila k této nepravdivé informaci. Věra Pohlová prý nikdy žádného vnuka neměla a navíc zemřela již v březnu 2007. „Nikdy netrpěla cukrovkou, na počítači nikdy nepracovala a zprávy četla pouze v tištěné podobě. Přesto to až do své smrti byla velmi vitální a šarmantní dáma,“ sdělila její příbuzná na sociálních sítích.
I když většině z nás připadá výrok Věry Pohlové jako něco absurdního, tak z pohledu starší generace se z ní stal jakýsi symbol toho, proč starší generace nevěří moderním technologiím. V každém případě čest její památce, protože bez paní Pohlové by internet nikdy nebyl takovým místem, jakým je dnes.