Jedním z překvapení nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny byl i rozpad tradiční koalice TOP09 a hnutí Starostů a nezávislých. Namísto topky se Starostové rozhodli zkusit v těchto volbách štěstí po boku KDU-ČSL. Mezi oběma starostovskými aliancemi je ale jeden velký rozdíl. Zatímco v minulosti byli kandidáti STAN na kandidátkách TOP09 a tudíž stranám stačilo pro zisk poslaneckých mandátů překročit hranici 5 % hlasů, nynější koalice s Lidovci k tomu, aby se dostala do sněmovny potřebuje získat nejméně 10 % hlasů.
Lidovci a Starostové představili svůj společný program, v němž jasně deklarovali, že hodlají prosazovat demokratické hodnoty, podporovat členství Česka v EU a dělat mírně středopravou politiku pro lidi. Vzhledem k tomu, že to samé slibuje i prezidentský kandidát Jiří Drahoš, rozhodli se nyní Starostové s Lidovci jeho kandidaturu podpořit. To pochopitelně dává smysl, když někdo razí společné hodnoty a má podobnou vizi budoucnosti, měl by stát při sobě. V tomto konkrétním případě ale může jít o značně dvojsečnou zbraň.
Lidovecko-starostovská podpora by pro bývalého předsedu Akademie věd Drahoše mohla být pomyslným polibkem smrti a to hned z několika důvodů. Prvním je to, že Drahoš se od začátku profiluje jako občanský kandidát s jasnou minulostí, za nímž nestojí žádná politická lobby. V okamžiku vyslovení podpory koalice KDU-ČSL a STAN by chtě nechtě mohl být částí voličů začat vnímán jako kandidát Lidovců a Starostů.
Druhým kamenem úrazu by pak mohlo být to, že zatímco podpora ještě nedávno neznámého Drahoše mezi voliči prudce stoupá a v některých průzkumech je již srovnatelná s podporou současného prezidenta Miloše Zemana, podpora koalice KDU-ČSL a STAN stagnuje. Drahoš by se podle aktuálních výsledků předvolebních průzkumů bezpochyby dostal minimálně do druhého kola prezidentské volby, kdežto Lidovci a Starostové by se současnými zhruba 8 % zůstali před branami Poslanecké sněmovny.
Jestli něco Drahoš, který se momentálně zdá být jediným mužem schopným porazit v prezidentské volbě Miloše Zemana, nepotřebuje, pak je to potenciální podpora neúspěšné mimoparlamentní strany. Právě tento osud bohužel hrozí Lidovcům a Starostům. Parlamentní volby se konají v září, prezidentské pak v lednu. Jestliže koalice KDU-ČSL a STAN opravdu chce Drahoše podpořit, měla by počkat minimálně do voleb a učinit tak podle jejich výsledků. Soušasná deklarace podpory následovaná podzimním volebním debaklem, mohla Drahošovi způsobit více škody než užitku. Naštěstí si toho byl sám prezidentský kandidát na rozdíl od Lidovců a Starostů vědom a jejich podporu s díky odmítl a do voleb i nadále jde čistě sám za sebe.
Tady se pak můžete pobavit nad poněkud přitroublým volebním spotem Lidovců a Starostů.