fb pixel
Vyhledávání

Louis Palmer: Muž, který objel zeměkouli v solárním automobilu

Zdroj: Profimedia

534 dní, 38 zemí a 53 451 kilometrů. Tak nějak by se dal definovat neuvěřitelný výkon Švýcara Louise Palmera, který se v roce 2017 rozhodl, že objede celou planetu automobilem poháněným solárním pohonem.

Martin Miko
Martin Miko 30.1.2024, 05:47

Muž, který objel zeměkouli bez benzínu

Když se v roce 2007 rozhodl švýcarský ekolog Louis Palmer představit svou výzvu pod názvem „Zero Emissions Race“, dal si za cíl především ukázat světu, že lze cestovat i jinými způsoby než jen pomocí spalovacího motoru, a že není třeba bát se solárního pohonu. Vývoj solárního vozidla začal v roce 2004, když se tehdy jako mladý učitel rozhodl vyzvat studenty několika švýcarských univerzit ke stavbě vozidla, se kterým objede zeměkouli. Po dvou letech vývoje následovala testovací jízda ze Švýcarska do Barcelony, a poté netrvalo dlouho, než se začala plánovat velká cesta.

Je tomu už přes 15 let, co se švýcarský dobrodruh a propagátor elektrické-solární mobility Palmer rozhodl, že se svým solárním automobilem objede celou zeměkouli. Na své cestě, kterou započal 3. července 2007, tehdy strávil neuvěřitelných 534 dní, domů dorazil 18. prosince 2008. Přitom stihl navštívit 38 zemí, včetně České republiky. Když v červenci 2007 Palmer zaparkoval před budovou pražské elektrotechnické fakulty ČVUT, nebylo to jediné místo, kde se v Česku objevil. Kromě toho absolvoval i cestu z Prčic do Jihlavy a poté do Brna. Poté pokračoval do Vídně, jižní Evropy, na Blízký a Střední východ. Pak následovala Severní Amerika a Afrika. Plán trasy samozřejmě zahrnoval i návštěvy solárních farem.

A jak solární vozítko vlastně vypadalo? Byla to v podstatě půltunová motorová tříkolka s místem pro řidiče a spolujezdce, ke které byl připojený pětimetrový přívěs s fotovoltaickými moduly. Ty umožňovaly za jízdy akumulovat sluneční energii a zároveň se daly naklánět vzhledem k poloze slunce. Energie k pohánění vozidla pocházela zhruba z poloviny ze solárních článků na přívěsu, a zbytek zajistily elektrické baterie. Aby se zajistilo, že bude vozidlo poháněno jen sluncem, byly baterie vyráběné kolektory, které umístil Palmer na střechu svého domu. Maximální rychlost Palmerova Solartaxi byla 90 kilometrů v hodině.

Palmer své vozidlo pojmenoval Solartaxi. Převážel v něm po cestě různé známé osobnosti, aby na sebe upoutal pozornost. Jeho prvním pasažérem byl vzduchoplavec Bertrand Piccard, jenž plánoval v roce 2011 přeletět území USA v solárním letadle, což se mu také povedlo. Jízdy solárním vozítkem se zúčastnil například i monacký kníže Albert, tehdejší premiér Švédska, starosta New Yorku, herec Larry Hagman ze seriálu Dallas nebo americký moderátor Jay Leno. Celkem takto vezl neuvěřitelných tisíc pasažérů, kteří se mohli o jízdu přihlásit na internetu. Koho Palmer vybral, ten se mohl na trase povozit. Švýcarskému dobrodruhovi se navíc podařilo v každé ze čtyřiceti zemí, které navštívil, uspořádat ve vybrané škole přednášku, a na konferenci OSN o globálním oteplování dostal za úkol stát se oficiálním taxikářem ministrů jednotlivých zemí.

Přestože Palmer strávil na cestách skoro rok a půl svého života, jeho vozidlo mělo pouze dvě menší poruchy, které ho zdržely na necelé dva dny. Pokud vás zajímá fascinující příběh tohoto švýcarského učitele, pusťte si svižný roadmovie dokument Solartaxi – Around the World with the Sun od německého režiséra Erika Schmitta, jenž zachytil celou tuto cestu založenou na dětském snu, který se stal realitou.

A co dělal Louis Palmer po cestě kolem světa? Díky svým předchozím zkušenostem uspořádal v roce 2010 závod Zero Race, jehož cílem bylo objet celý svět za 80 dnů. Do soutěže se mohla přihlásit jen vozidla poháněná elektrickým motorem, která byla schopna přepravit alespoň dva pasažéry. Později se vrhl společně se svou ženou do dalšího projektu. Ten byl založen na turistických cestách prvním 100% elektrickým turistickým autobusem na světě. Dokázal přepravovat až 16 pasažérů a měl dojezd až 300 kilometrů.

Zdroje informací:

https://www.csfd.cz/film/292919-solartaxi/prehled/

https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Palmer

https://www.solartaxi.com/

Podobné články

Doporučujeme

Další články