fb pixel
Vyhledávání

Malcolm X: Islámský duchovní, který předpověděl svou vlastní smrt

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Malcolm X byl islámským duchovním, bojovníkem za lidská práva a propagátorem nadřazenosti černošské rasy – odmítal dokonce rasovou integraci. V průběhu života však od radikálních názorů upustil a začal bojovat proti rasismu neutrálně, aniž by se přikláněl k jakékoli straně. Svými názory ovlivnil několik desítek tisíc lidí, mezi které patřil například legendární boxer Muhammad Ali. V polovině šedesátých let, když přestal vyznávat radikální a násilnou cestu prosazování názorů, byl na veřejnosti zavražděn členy sekty Nation of Islam. Konkrétně to bylo 21. 2. 1965.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.2.2020, 09:00

Malcolm X se od mala potýkal s rasismem

Malcolm X, rodným jménem Malcolm Little, se narodil v roce 1925 ve městě Omaha v Nebrasce. Měl 6 sourozenců a jeho otec byl baptistický kazatel a podporovatel panafrikanistického směru, který se zakládá na vědomí příslušnosti k jedné rase a její jednoty. Kvůli původu se celá rodina potýkala s četnými výhružkami od členů Ku-klux-klanu, což je donutilo přestěhovat se do státu Wisconsin a nedlouho poté do státu Michigan. Nedá se říct, že by si tím nějak významně pomohli. V Michiganu totiž fungovala jiná skupina – Černé legie, jejíž členové rodině Malcolma v roce 1929 zapálili dům. K už takhle nešťastnému mládí Malcolma se kupily další politováníhodné události, v roce 1931 byl zavražděn jeho otec a o 7 let později se nervově zhroutila jeho matka, která byla poté umístěna do psychiatrické léčebny, kde strávila dalších 24 let. Malcolm X a jeho sourozenci byli tedy vychováváni pěstounskými rodinami. Strastiplné mládí vyústilo v Malcolmův příklon ke kriminalitě, na který zanedlouho doplatil a za prodej kradeného zboží byl v roce 1946 odsouzen k osmi až deseti letům vězení.

Kriminální činnost dovedla Malcolma na šest let do vězení

Ve věznici se pochopitelně moc aktivit dělat nedá, většinou se dá čas trávit v posilovně nebo četbou knih. Malcolm zvolil variantu vzdělávací a začal se samostudiem. Přestože byl Malcolm tak zatvrzelým ateistou, že mu ve věznici bylo přezdíváno Satan, nechal se v roce 1948 zviklat svými sourozenci, kteří se přidali k islámské sektě Nation of Islam. Souběžně s tím, jak se vyvíjela jeho inteligence a obecný přehled, rozvíjela se i jeho společensko-politická angažovanost. Z vězení napsal otevřený dopis prezidentu Trumanovi, ve kterém vyjádřil protest proti probíhající korejské válce a prohlásil o sobě, že je komunistou, čímž se samozřejmě dostal do hledáčku FBI. Ve vězení také přijal jméno Malcolm X z původního Malcom Little. Little totiž bylo jméno, které historicky přidělili běloši černochům, aby tak symbolizovali jejich „podřadnost“.

Svým temperamentem poutal Malcolm pozornost médií

Po propuštění z vězení se začal naplno angažovat v sektě Nation of Islam a postupem času se stal islámským duchovním. Díky svým řečnickým schopnostem a temperamentu zvládl během pár let naverbovat stovky nových členů a založil několik nových Chrámů. V roce 1955 se setkal s Betty X, rozenou Betty Sanders, kterou si o tři roky později vzal a měl s ní šest dcer. Údajně ji měl požádat o ruku skrze telefon. Do podvědomí veřejnosti se dostal v roce 1957, kdy uspořádal masivní demonstraci proti newyorské policejní posádce, která zbila jednoho z členů sekty. Když dosáhl svého a zbitý člen byl převezen ze stanice do nemocnice, nakázal davu, aby se rozešel a ten uposlechl, což přitáhlo pozornost médií.

Na počátku šedesátých let bylo členů sekty již několik desítek tisíc, Malcolmem byl inspirován například i legendární boxer Muhammad Ali (Cassius Clay), který do hnutí také vstoupil a přijal islám.

Z radikála se stal umírněný sunnitský muslim

S přibývajícím počtem členů se v hnutí však začaly vyostřovat vztahy, sváděly se zde konkurenční boje o vyšší pozice a docházelo ke střetu názorů. Proto Malcolm v březnu roku 1964 oficiálně vystoupil z hnutí Nation of Islam a založil svou vlastní organizaci, taktéž muslimskou. Ve stejnou dobu se setkal i s Martinem Lutherem Kingem, který byl názorově umírněnější než Malcolm a podporoval rasovou integraci. Většina tehdejších aktivistů, ale i známých osobností se o rasovou integraci zasazovala. Například legendární britská kapela Beatles odmítala na svém americkém turné odehrát koncerty, pokud by na ně měli příslušníci černošského obyvatelstva vstup zakázaný. Odmítali také dělení publika v koncertních halách a na stadionech, požadovali jedno celistvé publikum. Malcolm X byl v tomto ohledu velice radikální, propagoval nadřazenost černochů a odmítal rasovou integraci, dokonce v jednom ze svých projevů vybízel Afroameričany k násilí, pokud jim bude dále bráno právo volit. To se změnilo Malcolmovou cestou do Mekky v dubnu roku 1964. Poznal zde sunnitský islám, jehož víru přijal, a oprostil se od svých radikálních názorů, čímž si pravděpodobně zpečetil svůj osud.

Malcolm X předpověděl svou vlastní smrt

Tento přerod Malcolmovy osobnosti pobouřil členy sekty Nation of Islam. Dne 21. února roku 1965 se stal Malcolmovi jeho veřejný proslov osudným. Hovořil zrovna ke čtyřem stovkám posluchačů, když se z davu ozvala rasistická věta: „Dej ruce z mojí peněženky, negře!“ Malcolm X se vydal spolu se svou ochrankou do hlediště konflikt vyřešit, když vtom na něj atentátník vytáhl upilovanou brokovnici. Na Sicílii se jí říkalo lupara a sloužila hlavně v mafiánských kruzích k vyřizování účtů a k vendetám – krevním mstám. Malcolm byl luparou střelen do hrudníku a další dva útočníci, kteří na něj mezitím začali útočit z pódia, ho zasáhli celkem šestnáctkrát. Jeden z pachatelů byl zadržen přímo v sále, další dva byli dopadeni později. Všichni tři byli poté obviněni z vraždy Malcolma X a zavřeni do vězení. Malcolmův pohřeb se konal 27. února a v předešlých dnech mu přišlo vzdát hold údajně 30 tisíc lidí. Zajímavostí je skutečnost, že Malcolm X svou vlastní smrt předpověděl ve své autobiografické knize „The Autobiography of Malcolm X“, protože údajně v podvědomí věděl o tom, že členové sekty Nation of Islam dostali příkaz ho zabít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články