Ostrov Wake
Ačkoli se Wake oficiálně označuje jako ostrov, ve skutečnosti se jedná o atol složený ze tří ostrovů (Wake, Wilkes a Peale) okolo centrální laguny. Ještě před druhou světovou válkou byl ostrov lákadlem zejména pro turisty, kteří na místo jezdili za rekreací.
S vypuknutím války se však ostrov stal strategickým bodem v nekonečných vodách Tichého oceánu, v tu dobu byl pod kontrolou Spojených států. Začátkem roku 1941 se na ostrově dokončovala rozjezdová dráha s obranným opevněním – na projektu pracovalo asi 450 civilních stavebních dělníků, 450 mariňáků, pět členů rádiového oddělení armády a několik námořníků.
Dne 8. prosince roku 1941 začala bitva o ostrov Wake – současně s útokem na námořní a letecké základny Pearl Harbor na Havaji. Zatímco útok na Pearl Harbor skončil po několika hodinách, Wake byl Japonci bombardován ještě několik dalších dní.
Japonské zajetí
Americká posádka na ostrově se japonským útokům urputně bránila, dokonce japonskou flotilu v jednu chvíli zahnala k ústupu. Poté, co Japonci výrazně posílili své síly, se však američtí vojáci na ostrově museli vzdát, neboť se situace jevila beznadějně a docházelo ke zbytečným ztrátám na životech.
Většinu Američanů poté Japonci odvezli z ostrova do zajateckých táborů, devadesát osm jich však zůstalo za účelem nucených prací – reakcí Spojenců bylo pravidelné bombardování ostrova. Dne 5. října provedly americké námořní letouny z Lexingtonu nálet na Wake.
O dva dny později japonský námořní kapitán Šigematsu Sakaibara nařídil stětí amerického civilního dělníka, který byl přistižen při krádeži. Tento dělník byl jedním z 98 zajatců, kteří zůstali na ostrově. Ostatních 97 zajatců pak bylo odvezeno na severní konec ostrova, kde jim byly zavázány oči.
Poprava a Sakaibarův osud
Následně bylo 96 válečných zajatců popraveno kulometem. Jeden ze zajatců (jehož jméno nebylo nikdy zjištěno) uprchl a zřejmě se později na místo vrátil, aby na velkou korálovou skálu poblíž místa, kde byly oběti narychlo pohřbeny do hromadného hrobu, vyryl nápis „98 US PW 5-10-43“.
Neznámý Američan byl poté dopaden a Sakaibara mu osobně sťal hlavu katanou. Nápis na skále je však dodnes viditelný a je pamětihodností ostrova Wake. Poprava amerických válečných zajatců, kteří byli se zavázanýma očima chladnokrevně zastřeleni, je jednou z nejbrutálnějších epizod války v Tichomoří.
Kontraadmirál Sakaibara byl po válce odsouzen za tento a další válečné zločiny k trestu smrti. 19. června roku 1947 byl popraven oběšením na Guamu.
Zdroj: History, Wikipedia, Armádní zpravodaj