Zelená, oranžová, červená – tři barvy, které každý z nás zná ze semaforu, budou nově rozlišovat riziko nákazy v jednotlivých oblastech Česka. Stupeň rizika by se měl určovat podle komunitního šíření onemocnění COVID-19. Startuje se ale na stupni 0, který je definovaný bílou barvou.
Jak to tedy je?
Stupně pohotovosti jsou 0 až 3 a znamenají:
0, bílá: NULOVÉ NEBO ZANEDBATELNÉ RIZIKO
1, zelená: VÝSKYT NÁKAZY V ČR BEZ KOMUNITNÍHO PŘENOSU
2, žlutá: POČÍNAJÍCÍ KOMUNITNÍ PŘENOS V ČR
3, červená: NARŮSTAJÍCÍ ANEBO PŘETRVÁVAJÍCÍ KOMUNITNÍ PŘENOS V ČR
Systém, který vznikl ve spolupráci s epidemiology a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), by měl určovat například pokyny pro nošení roušek nebo pro fungování zvláštních oddělení v nemocnicích. Má de facto plnit nebo chcete – li suplovat roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice.
Tento semafor pro Českou republiku by měl riziko nákazy v regionu rozlišovat od nejnižšího přes střední po vysoké zelenou, oranžovou a červenou barvou. Situace v jednotlivých krajích se podle ministra Adama Vojtěcha významně liší. Semafor byl tvořen tak, aby byl srozumitelný, jak sdělil ministr. Zároveň ale zdůraznil, že hlavní slovo je i nadále na hygienicko-epidemiologických stanicích a samotných epidemiolozích. Podrobné vysvětlení je k dohledání na webu ministerstva zdravotnictví. Novinářům ho dnes za ministerstvo více přiblížil epidemiolog Rastislav Maďar.
Nakažených přibývá, ale s mírnějšími průběhy
V posledních dnech denní nárůst nově nakažených roste, i když je třeba zdůraznit, že valná většina těch, kteří novým typem koronaviru onemocněli, má mírný průběh nemoci a počet hospitalizovaných v nemocnicích je nízký. I tak ale vláda s ohledem na aktuální situaci přistoupila k novým bezpečnostně – preventivním opatřením. Od soboty je v Česku opět povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 lidí. Ode dnešního dne je omezena kapacita těchto akcí na 500 osob, dosud to bylo 1000 lidí. Opatření se ale mohou už nyní lišit podle regionu. Například v Praze ode dneška platí povinnost nosit roušky i v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře.
Ladislav Dušek sdělil, že situace je v Česku plošně dobrá. Jako místa ohnisek nákazy označil nyní Jihlavsko, Prahu, částečně i Středočeský kraj a také kraj Moravskoslezský - tam se ale dle Duška již situace uklidňuje. I on zdůraznil to, že nedochází k nárůstu podílu hospitalizovaných pacientů, což lze jednoznačně považovat za pozitivní. Dušek také kladně hodnotil to, že nedochází k výraznému navyšování úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 a poukázal, aniž by chtěl situaci zlehčovat, že se jedná převážně o osoby ve vysoce seniorním věku. Dušek je toho názoru, že virus ztrácí na síle - při tomto tvrzení se opíral o statistické údaje.
Jedná se již o druhý semafor, který v Česku nyní funguje. Ten první se týká situace v Evropě a také barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho jsou upravovaná i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou ale povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem. Všechny členské země EU jsou nyní v kategorii s nízkým rizikem nákazy. Na druhou stranu Lotyšsko a Estonsko ze seznamu bezpečných zemí Česko vyřadilo.
A kolik je aktuálně v Česku nakažených? O víkendu došlo k rapidnímu snížení stavu. Není to ale tím, že by došlo k masivnímu nárazovému uzdravování, byly jen odstraněny chyby ve statistikách jak vysvětlil ministr Vojtěch se šéfem zdravotnických statistiků Duškem. Ke včerejšímu dni bylo evidováno 3.525 aktuálně nemocných osob s COVIDEM – 19, celkem se od doby propuknutí epidemie u nás nakazilo 15.324 lidí a vyléčených je 11.428 osob. S koronavirem zemřelo 371 pacientů.
Se zvládáním koronaviru, konkrétně k zabránění jeho šíření, má nebo měla pomáhat tzv. chystrá karanténa, která nyní spadá pod ministerstvo zdravotnictví, a kterou se vláda velmi chlubila. V minulém týdnu se ale ukázalo, že vše úplně zalité sluncem není a ne vše funguje. Ministr se kritice velmi bránil. Do všeho se vložil premiér Andrej Babiš a na chytrou karanténu má dohlížet zvláštní orgán, ve kterém bude vedle zástupců ministerstva zdravotnictví figurovat i armáda. Záměr, který odpoledne projedná vláda potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V čele týmu bude předseda vlády, sdělil serveru iDnes.cz epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula. Tým bude mít podle něj celkem osm členů, místopředsedy mají být ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ministr vnitra Hamáček.