fb pixel
Vyhledávání

Moderní obec: Jak funguje Internet of Things z pohledu správce města

5G
Zdroj: Huawei

Díky 5G síti bude mnohem snadnější připojit pomocí IoT více zařízení, která budou využívat výhody mobility a zároveň rychlého připojení, ať už mluvíme o automobilech nebo třeba elektrokolech. Jaké další funkce IoT přináší z pohledu správce města?

Speciální projekt 22.1.2021, 12:00

Internet věcí, anglicky Internet of Things (zkáceně IoT) lze jednoduše chápat jako ekosystém počítačů a chytrých zařízení, jako jsou třeba čidla, ovladače, kamery a další zařízení, které spolu dokáží vzájemně komunikovat či spolupracovat bez nutnosti asistence člověka. Takže i taková obyčejná elektronika, jako je například lednička, získá připojením k internetu zcela nové možnosti využití pro běžnou uživatelskou činnost. IoT tedy dokáže propojit navzájem elektronická zařízení, která spolu komunikují pomocí výměny dat. Přestože IoT umožňuje již čtvrtá generace sítí (4G), je to právě nová generace 5G, která díky své mnohonásobně vyšší rychlosti dává IoT zcela nový rozměr. Do sítě se tak může najednou připojit mnohem větší množství přístrojů, které díky lepší stabilitě sítě poběží naprosto hladce.

Implementace IoT nabízí z hlediska správce města následující funkce, které vám život v obci velmi usnadní. Pokud tedy i vy chcete zvýšit komfort života občanů, seznamte se s konceptem Chytré město, které využívá všech pokrokových výhod spojených s IoT.

Optimalizace provozních nákladů

Jde především o optimalizaci a řízení provozních nákladů vybudovaných inženýrských sítí, což jsou voda, plyn a veřejné osvětlení. Také budete mít nepřetržitý dohled nad majetkem města. To znamená nad městskými budovami a infrastrukturou. Dojde i na optimalizaci řízení provozu ve městě. Čeká vás řízená průjezdnost, řízení parkovacích míst i informace o objížďkách. Všichni obyvatelé nejen měst, ale i vesnic budou informování včas, rychle a srozumitelně o všech důležitých věcech, které se týkají usnandnění jejich života v Chytrém městě. 5G síť po svém zavedení bude díky masové obslužnosti a nízké latenci dostupná prakticky všude..

Pojďte se spolu s námi podívat na několik příkladů, které přinesou technologie IoT

Technologie IoT umožňují provozovatelům škol, školek, zdravotnických zařízení, sportovních hal sledovat hodnoty vnitřního mikroklima, což je důležité pro zajištění zdravého prostředí, ve kterém budou zajištěny vhodné podmínky pro koncentraci a sportovní výkony.

Dále mohou technologie IoT sledovat hygienické normy v prostředí, kde se připravují pokrmy. Ať už jde o školní jídelny nebo restaurace. Provozovatel může být informován díky těmto vychytávkám například o nefukční lednici nebo třeba o kolísání teplot v mrazáku.

IoT přispívají i k optimalizovanému a efektivnímu řešení havárií vodovodního či plynového potrubí.

Díky IoT bude mít integrovaný záchranný systém k dispozici další aplikace jako jsou například systémy včasného varování před zemětřesením.

Technologie umožňuje také sledovat fyzikální hodnoty vnějšího prostředí. To znamená například výši hladiny tekutiny, intenzitu osvětlení, sílu hluku, složení plynu v ovzduší a elektrické veličiny. Co se týká životního prostředí může IoT monitorovat kvalitu vzduchu nebo vody. Navíc může sloužit ke sledování pohybu ohrožených druhů živočichů.

Používání IoT k monitorování provozu infrastruktury zlepší řešení mimořádných situací jako jsou nehody. Časová náročnost a náklady na provoz ve všech oblastech infrastruktury se sníží, čímž dojde k významné úspoře cestovních nákladu.

No a jako třešničku na dortu můžete IoT technologie používat při sledování pastí na hlodavce, které musí být povinně instalovány v každé potravinářské či zemědělské výrobě. Zemědělci zajisté ocení možnost monitorování polí nebo sledování plodin. Díky tomu se snižuje riziko potíží pří správě plodin na více místech. Pro farmáře tak již nebude žádným problémem si zjistit, zda je půda příliš suchá. Tím tak budou moct snadněji předejít případný ztrátám na úrodě.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články