fb pixel
Vyhledávání

MUDr. Milada Frantová ošetřovala v rámci operace Anthropoid Jana Kubiše. Statečnost ji stála život

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes si připomínáme den, kdy byl v roce 1942 odhalen úkryt parašutistů, kteří provedli 27. 5. atentát na tehdejšího říšského protektora Reinharda Heydricha, pro jeho krutost přezdívanému Smrtihlav. Ani jeden ze sedmi mužů, kteří se skrývali v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, nepřežil. K odhalení došlo kvůli zradě jednoho jejich kolegy Karla Čurdy. Životem ale zaplatili i mnozí další, kteří členům operace Anthropoid pomáhali.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 18.6.2020, 08:35

Symbol nejhrubší vlastizrady

Zrada Karla Čurdy byla tím momentem, který vedl k následnému odhalení místa úkrytu těch, kteří atentát provedli nebo se na něm jiným způsobem podíleli. Přitom Čurda byl původně jedním z nich, i on byl v rámci operace Anthropoid vysazen nad Protektorátem Čechy a Morava. Bohužel, osud mu naplánoval jinou životní linii, on onemocněl, skryl se u své matky, kde se také o atentátu dozvěděl. Jeho matka a sestra na něj vyvíjeli psychický nátlak, každý den četli všichni o mrtvých a zatčených, a to Karel Čurda ve finále nevydržel a vyrazil na gestapo, kde doslova vyklopil vše, co věděl. Osudy skrývajících se parašutistů, ale také rodin, kteří jim s jejich úkolem pomáhali nebo je následně skrývali, byly zpečetěny. Na popravišti jich skončilo opravdu mnoho.

Šťastného konce se ale nedožil ani samotný zrádce. Odměnu, kterou mu gestapo slíbilo, nikdy v plné výši neviděl, změnil si jméno a nadále dělal Němcům konfidenta. Na svědomí měl v průběhu války ještě další nešťastníky, například členy paraskupiny Antimony, napomohl také zatčení vojáka Františka Pospíšila z operace Bivouac. Po válce byl sám zatčen a oběšen na Pankráci. Jeho žena, původem Němka, byla společně s jejich synem odsunuta do Rakouska. Karel Čurda je dodnes vnímaný jako jeden z výrazných symbolů toho nejhrubšího zrádcovství.

Statečná to žena

Výsadkáři skutečně nebyli jediní, kteří byli nacisty v souvislosti s atentátem na Heydricha zavražděni. Už jste si u nás mohli přečíst i o MUDr. Břetislavu Lyčkovi nebo o sourozencích Jánských. Další statečnou ženou – lékařkou, která za to, že nechtěla porušit Hippokratovu přísahu, zaplatila životem, byla MUDr. Milada Frantová.

Manželé MUDr. Milada Frantová a doc. MUDr. Jiří Franta byli členy odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme (PVVZ). Paní doktorka měla soukromou oční ordinaci, a to na pražském Újezdě, tedy na dobré adrese, jak by se tehdy řeklo. A vlastně i dnes. Její manžel měl k očnímu lékařství také blízko. Spadal mezi průkopníky biochemických vyšetření v oftalmologii a byl dokonce přednostou očního oddělení nemocnice v Hradci Králové. Patřil mezi vedoucí činitele PVVZ ve východních Čechách a za odbojovou činnost byl zatčen již v říjnu 1941.

Byla to právě doktorka Frantová, která na požádání MUDr. Soběslava Sobka a také penzionovaného ředitele brněnské Okresní nemocenské pojišťovny Jana Sonnevenda ošetřila Janu Kubišovi poraněné oko. Oba zmiňovaní patřili k těm, kteří lidem kolem operace Anthropoid pomáhali a i oni za to zaplatili později životem. Jan Sonnevenda byl předseda sboru starších pravoslavné církve a tím, kdo dohodl pro parašutisty úkryt v pravoslavném kostele v Resslově ulici.

Ale zpět k Miladě Frantové - ta svoji statečnost a odvahu prokazovala nejen bezprostředně po atentátu, ale i následně tím, že Jana Kubiše docházela kontrolovat i do krypty, kde se vojáci skrývali. Za to si vysloužila věznění v Terezíně a následně smrt v Mauthausenu 24. října 1942. Na popravu šla jako vůbec první pomocník parašutistů již v 8.30. Její manžel byl také zatčen. Nejprve byl vězněn v Hradci Králové, pak na Pankráci a v Terezíně. Dne 22. května 1942 byl převezen do Drážďan a později do věznice Moabit v Berlíně. Právě tam byl v květnu 1943 odsouzen k trestu smrti. Po rozsudku byl vězněn v Plötzensee a od října v káznici Brandenburg-Görden. Trest mu byl 24. ledna 1945 změněn na 12 let káznice. Bohužel pro něj bylo pozdě. Útrapy věznění se na jeho zdraví podepsaly tak, že 2. února 1945 zemřel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články