Krizová podpora
O podpoře českých ministerstev našim OSVČ jsme psali už minulý týden. Víte tedy že nám na příštích 6 měsíců budou odpuštěny platby minimálních záloh na důchodové i zdravotní pojištění, což přinese živnostníkům úlevu ve výši cca 5 tisíc korun měsíčně. Dále se čeští živnostníci mohou těšit na další úlevy typu odložení EET, ošetřovné, prominutí některých záloh nebo odložení daňového přiznání. Další záchranou bude pro některé i měsíční příspěvek ve výši 15 tisíc korun, který byl však odložen, protože prý nebyl legislativně domyšlen, takže se na jeho schválení bude čekat na další týden. Toto opatření by mělo stát měsíčně vyjít na 7 miliard korun a měla by být vyplácena finančími úřady už v polovině dubna.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň požádalo vládu o 6 miliard korun, které se využijí na takzvaný kurzarbeit. Tyto finance budou využity k příspěvkům na mzdy ve firmách, aby nepropouštěly zaměstnance. Alena Schillerová by ráda, aby byly odloženy splátky všem až o půl roku, nicméně se zdá, že to nebude legislativně možné a pro některé nebankovní instituce to bude dokonce likvidační.
Do toho všeho se ministerstvo financí rozhodlo navrhnout vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující. Zrušením daně by se dal rozhýbat realitní trh, což je v této situaci více než vhodné.
Na druhou stranu nenapadlo vás, jak se s koronavirem vypořádávají vlády napříč světem? Všude je pomoc různá a někde vás možná překvapí, kolik jsou státy ochotné vynaložit peněz. A koneckonců, podle dat Mezinárodního měnového fondu vyčlenila Česká republika na řešení krize částku ve výši 18 % svého HDP. Více finančních prostředků poskytla svým občanům pouze Itálie a Německo. Víc se dozvíte v následující galerii:
Jak se koronavirová krize odrazí na vás a vašem zaměstnání či podnikání? Souhlasíte s přístupem státu k věci, nebo byste jednali jinak? Napište nám do komentářů, co si o celé situaci myslíte.