fb pixel
Vyhledávání

Muslim odmítl podat ženě ruku, Německo mu za to neudělilo občanství

Zdroj: PXhere (public domain)

Přesto, že má lékař z Libanonu práci a získal nejlepší možné skóre při testech pro získání občanství, Německo mu odmítlo certifikát vydat, protože nechtěl potřást rukou úřednici, která mu měla potvrzení předat.

Jan Studnička
Jan Studnička 19.10.2020, 14:03

Podej ruku, dostaneš papíry

Deutsche Welle v sobotu informovala o kulturně zajímavém případu, který se odehrál u našich západních sousedů. Soud po několika letech konečně rozhodl o tom, že se muslim, který odmítl potřást rukou úřednici, nemůže stát německým občanem.

Dnes čtyřicetiletý muž se do Německa přestěhoval z Libanonu v roce 2002. Jako vystudovaný lékař pracoval ve zdravotnictví, v posledních několika let pracuje u našich spolkových sousedů na klinice. V roce 2012 si zažádal o německé občanství, složil všechny právní náležitosti a také naturalizační test s nejvyšším možným bodovým výsledkem. Problém nastal v roce 2015 v metaforické cílové rovince.

V rámci ceremonie, kdy měly být lékaři předány dokumenty potvrzující jeho nového občanství, odmítl muslim podat ruku úřednici… a ta mu na oplátku nedala ony doklady. Pochopitelně se sešli u soudu a ten se táhl až do teď. Doktor se hájil tím, že slíbil své manželce, že nebude nikdy podávat ruku cizí ženě. Druhá strana tvrdila, že pokud někdo odmítá podat ženě ruku, protože ji vnímá jako sexuální pokušení, je neintegrovatelný do evropského prostředí.

To si nakonec myslel i po všech odvoláních německý soud. Muž se bránil tím, že už nepodává ruku ani mužům, aby nediskriminoval ženy, ale justice v tom viděla spíš taktický manévr než cokoli jiného. Rozhodnutí padlo koncem minulého týdne - lékař se Němcem stát nemůže.

Ruku na to

Případ vzbudil nejen v Německu, ale i ve světě vášně. Samozřejmě si soudní rozsudek našel řadu obhájců, ale i odpůrců, kteří tvrdí, že je to něco jako trestat křesťana za kříž na krku nebo žida za jarmulku na hlavě. Soud ale postavil svůj rozsudek hlavně na onom třesení rukou jako staletími prověřený a v podstatě legislativní nástroj, kterým se vítá, loučí a stvrzují klidně i ústně dohodnuté právní kontrakty.

Bizarní je na případu navíc fakt, že běžel uprostřed koronavirové krize, kdy třesení rukou nahradilo to prapodivné poklepávání lokty à la Pat a Mat. Německá justice je ale přesvědčena, alespoň to stojí v odůvodnění rozsudku, že se podání rukou po koronaviru zase vrátí.

Kauza je pochopitelně zajímavá i pro Česko už jenom proto, že většina národa vnímá naše západní sousedy jako “přehnaně vstřícné cizím kulturám”, když to řekneme citlivě. Proces a jeho výsledek ukazuje, že Němci možná vítají každého, ale na své tradice si rozhodně sahat nenechají. Omluvte slovní hříčku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články