fb pixel
Vyhledávání

Mýty a fakta o kávě aneb Co možná nevíte o tomto mysl osvěžujícím nápoji

Coffee beans
Zdroj: https://pixabay.com/

Latté, cappuccino, turek, espresso. To je jen drobný výčet možností přípravy tohoto lahodného nápoje. Každý den lidé za kávu vydají zhruba 180 milionů eur, jen v Americe se denně vypije 400 milionů šálků kávy!

Václav Adamus
Václav Adamus 31.1.2022, 23:23

Kde se vzala káva?

Káva je po ropě nejprodávanější surovinou na světě. Jaký je však její původ, historie? Prapůvod tohoto ovoce je v Africe, konkrétněji v Etiopii. Přesně tak, jedná se o ovoce. To, co pijeme, je extrakt z upražených semen kávovníku. V 15. století byla převezena do Jemenu, kde se začala také pěstovat. Jemenský súfický imám známý jako At Turbah, který obchodoval se zbožím z Afriky, měl přivézt rostlinu kávovníku. Z této doby také pocházejí první záznamy o konzumaci nápoje z ní.

Jaké jsou odrůdy kávy?

Kávovník má 4 poddruhy: známou arabiku a robustu, ale také kávovník liberijský a kávovník šari, s nimiž se téměř jako konzument nesetkáte. 70 % světové produkce zabírá arabika, zbylých 30 % robusta, která také obsahuje větší množství kofeinu. Arabika má menší zrna, robusta větší, rozdíl je také v chuti. Robusta má nezaměnitelnou hořkou, zemitou chuť, lehce po ořeších. Arabika má široké spektrum chutí. Mluvíme zde o aciditě – kyselosti kávy, tedy obsahu kyselin, které dělají finální chuť kávy – nejacidnější kávy pocházejí právě z Brazílie a Etiopie, můžeme v nich najít chuť ovoce, vůni květin.

Jak se připravuje ve světě?

Nejstarším způsobem přípravy kávy je arabská. Ta je většinou vařená na ohni, dokud třikrát nevzkypí. Tento způsob byl zdokonalen a zrodila se džezva. V ní se káva připravuje na celém Balkáně, Turecku, částech Afriky. Nejznámější zemí, kde si kávu z džezvy můžete dát je Bosna a Hercegovina. Zde se dělá s kořením, jako je kardamon a skořice, a často se sladí táhnoucím se bonbonem zvaným lokum. V Itálii se nejčastěji připravuje v kávovaru, ale stále si zde můžete dát i kávu z moka konvice, která byla vynalezena Alfonsem Bialletim v roce 1933. Nejzvláštnější přípravu bychom našli asi ve Vietnamu – zde si dopřávají kávu s vejcem (Cà Phê Trung) někdy i ledovou, se syrovým vejcem dlužno dodat. V Malajsii si zase rádi dají Kopi Cham – což je směs černého čaje a kávy silně oslazená kondenzovaným mlékem.

Mýty a fakta o kávě

První ze známých mýtů říká, že by se káva neměla pít každý den. Opak je pravdou. Nejenže konzumace nezvyšuje riziko infarktu, dokonce mu pomáhá i předcházet. Lidé také věří, že káva dehydratuje. Běžná konzumace však nenarušuje hospodaření těla s tekutinami. Pití kávy také funguje jako prevence před chorobami jater, jako je cirhóza nebo fibróza. Také snižuje riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou. Káva prošla za svou historii také mnoha zákazy. V roce 1511 ji zakázali vůdci v Mekce pít, jelikož „stimulovala“ radikální myšlení. Později se o zákaz snažili i v Saúdské Arábii, ale neuspěli. V 16. století italský klér věřil, že káva je nápoj ďábla.

Podíl zemí na importu kávy do EU

Káva v boji s chudobou

Koupí kávy lze bojovat i proti chudobě. A to daleko účinněji než charitou. Heslo obchod namísto pomoci má svou logiku. Musíme jej však rozvinout a pomoct, aby obchod byl spravedlivý. Tedy, aby pěstitelé svou kávu neprodávali pod cenou. Pomoct můžete i vy koupí kávy s označením Fair trade („Férový obchod“). A pamatujte, piccolo neexistuje! Prostě si objednejte ristretto:-)

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fair_trade

https://en.wikipedia.org/wiki/Coffee

https://www.redpathsugar.com/recipe/malaysian-coffee-tea-kopi-cham

https://wave.rozhlas.cz/mate-radi-cernou-kavu-neslazeny-caj-a-horkou-cokoladu-nejspis-mate-kavovy-gen-8652528

https://www.dokonalakava.cz/blog/kysela-kava--at-delam-co-delam--porad-mam-kyselou-kavu/

Podobné články

Doporučujeme

Další články