fb pixel
Vyhledávání

Nakažené Španělsko ruší opatření: I přes největší počet nakažených v Evropě smí lidé do práce

Zdroj: flickr

Ekonomika má přednost před lidským zdravím, jak dokazuje španělská vláda. Tisíce obyvatel Španělska totiž po dvou týdnech restrikcí budou opět chodit do práce, ačkoliv je v zemi druhý největší počet nakažených koronavirem. Uvolnění se týká primárně průmyslového sektoru, stavebnictví nebo činnosti advokátních kanceláří.

Martin Miko
Martin Miko 13.4.2020, 13:47

Španělsko ruší opatření

Zdá se, že v jiných zemích neberou vlády epidemii koronaviru tak vážně jako u nás. Zatímco v Česku jsme téměř všechno „utnuli“ v podstatě od prvních případů, tak ve Španělsku, kde je hned po USA nejvíce nakažených lidí, se ke všemu staví jinak. Od pondělí se totiž ve Španělsku opět začne chodit do práce. Tamní vláda se totiž rozhodla před dvěma týdny zastavit všechny provozy, které nejsou nutné k chodu země. Nyní tato opatření končí, což podle deníku El País rozjede primárně stavebnictví, průmysl i advokátní kanceláře.

Je zarážející, že i když se lidé ve Španělsku budou vracet postupně do práce, tak v zemi není povinné nošení roušek. Vláda sice vydala pro zaměstnance i zaměstnavatele určitá doporučení, kterých by se měli lidé držet. Španělská vláda se však snaží pomoct, kde se dá. Policisté na zastávkách a v metru rozdávají roušky, jelikož je to právě veřejná doprava, která je ve Španělsku nejvíc postižená koronavirem.

„Nikdo neví, jestli by prodloužení odstávky nenutných provozů třeba o pět dní pomohlo ke zmírnění nákazy, či zda by to mělo jen další ekonomický dopad,“ popisuje pro deník El País epidemiolog Toni Trilla situaci v zemi. Díky dočasným opatřením se totiž ve Španělsku snížil pohyb v ulicích zhruba o dvě třetiny, protože lidé stejně jako u nás mohli jen nakoupit nebo navštívit lékaře. Jiný španělský epidemiolog pro změnu tvrdí, že povolit práci lidem v některých oborech znamená malé riziko pro veřejnost. Lidé jsou totiž opatrnější, tj. dodržují hygiénu, někteří nosí roušky a dodržují vzdálenosti mezi sebou.

Mezi požadavky španělské vlády například patří i žádost zaměstnavatelů, aby se pracovní doba byla co nejvíce flexibilní, což je dobrý nápad. Kdyby lidé mohli chodit do práce, kdy chtějí, tak by se jich na pracovišti potkávalo méně a zároveň by nevznikaly zácpy v dopravě. Zároveň však vláda doporučuje, aby lidé jezdili do práce autem, tedy pokud nějaké mají. A samozřejmostí je nabádání k home office.

I když je Španělsko nejzasaženější zemí v Evropě, tak se zdá, že si uvědomuje, že pracovat se prostě musí. Doposud bylo v zemi nakaženo přes 166 tisíc lidí, z čehož 17 tisíc z nich zemřelo. Přes 62 tisíc lidí se uzdravilo.

V zemi jsou jinak pravidla podobná jako u nás. Jsou tedy zavřené školy, restaurace, kina, sportoviště, bary i většina obchodů. V Česku se však situace postupně zlepšuje, a proto jsou zde postupně otevírány další a další obchody. Další vlna otevírání provozoven by mělo proběhnout tento týden na základě úterního rozhodnutí vlády. Také se na to těšíte?

Podobné články

Doporučujeme

Další články