Takhle to dál nejde
Je tomu zhruba rok, co francouzský prezident Emmanuel Macron označil NATO za nefunkční. Respektive, použil pro její vedení výraz “brain dead”, tedy volně přeloženo jako “komatózní”. Jenom s trochu negativnější konotací. Šedesát stránek dokumentu, který se právě teď probírá mezi špičkami Aliance a který má být odtajněn dnes večer, má být neoficiální odpovědí na netaktní komentář, ale i na legitimní kritiku, kterou Macron k instituci má. A nejenom on.
Dokument se má skládat celkem ze sto třiceti osmi návrhů, které by mělo NATO zvážit. A všechny mají směřovat k jedinému cíli, tedy aby bylo vidět, že Aliance je zdravá a fungující. Tedy “alive and kicking”, jak řekl deníku New York Times tajný zdroj. Právě New York Times zveřejnil hrubý obsah dokumentu.
NATO 2030
NATO je instituce, která si určovala svou strategii naposledy před deseti lety. A od té doby se toho hodně stalo. Jako hodně stalo. Aliance reagovala na Ruskou agresi na Ukrajině posílením svých stavů v Evropě například, ale vůči jiným hrozbám zůstávala poměrně bezzubá. To by se teď podle dokumentu mělo měnit.
Jedním z hlavních bodů zprávy je tedy schopnost bránit se následkům hybridní války i válce samotné. Veká část zprávy je věnovaná politickému směřování Aliance a tomu, že NATO musí být jednotné obzvlášť proto, že nové způsoby vedení konfliktu se snaží rozervat instituci zevnitř. Klade důraz například na vnitřní spolupráci státu Evropské unie i kooperaci mezi EU a neunijními státy.
Významným bodem je posílení vztahu s asijskými spojenci, kteří začínají být právem nervózní ze stále agresivnějšího chování Čínské lidové republiky. Minulé nastavování strategie totiž Čínu ani nezmiňovala. Zpráva pak navrhuje administrativní postupy, jak řešit problémy rychleji, zvlášť pro státy, jejichž hlavními prioritami nejsou východní velmoci, ale terorismus.
Pravděpodobně jde o poslední NATO amerického ministra Mika Pompea, takže Aliance začíná pracovat i s nastupující Bidenovou administrativou, o které se ještě neví, jaký postoj zaujme k plnění a neplnění závazků členskými státy. Mezi ty druhé patří bohužel i Česká republika, která je podle zpráv BIS i dalších analýz zahraničních bezpečnostních služeb zrovna jedna z nejvíce ohrožených zemí EU. Minimálně co se hybridní války týče.