Dnes je například výročí, kdy se mu podařilo dokázat, že blesk je výbojem elektřiny. V roce 1752 zkoumal souvislost mezi bleskem a elektrickým proudem. K tomuto experimentu se postavil statečně, když do bouře vypustil papírového draka opatřeného kovovým hrotem. Na konec šňůry upevnil klíč na hedvábné stužce. V momentě, kdy papírový drak vletěl do bouřkového mraku, hrot na konstrukci draka nasál elektřinu. Náboj se potom provázkem dostal až ke klíči, přeskočila jiskra a důkaz byl na světě.
Později sestrojil na základě tohoto svého pokusu bleskosvod. Uvedl, že blesk už nemusí být nutně příčinou tragédií. Doporučil zabudovat v blízkosti domů správně uzemněné železné tyče zakončené hroty, které po úderu blesku svedou elektrický náboj bezpečně do země. Vynález se ukázal jako prospěšný. Sporné však je, kdo s ním přišel první. Český vynálezce Prokop Diviš vymyslel totiž ve stejné době podobné řešení. Sestavení jeho bleskosvodu se rovněž váže k dnešnímu datu, došlo k tomu 15. června 1754 v Příměticích u Znojma.
Kromě bleskosvodu se americký státník, diplomat, vydavatel, přírodovědec a spisovatel podepsal jako autor vynálezů i pod bifokální brýle, skleněnou harmoniku či přenosný močový katetr. Necítil potřebu své vynálezy patentovat. Ve své autobiografii uvedl důvod: „...jelikož se těšíme z velkých výhod vynálezů druhých, měli bychom být hrdí, když umožníme ostatním sdílet naše vlastní vynálezy. Tak bychom měli dělat svobodně a velkoryse.“
Jeho skleněnou harmoniku, kterou zkonstruoval v roce 1761, si oblíbili hudební velikáni. Komponoval pro ni Ludwig van Beethoven i Wolfgang Amadeus Mozart. Jde o točící se skleněné misky různého průměru, které jsou seřazené podle velikosti na společné ose. Hráč miskami otáčí a zvuk vzniká třením jeho navlhčených prstů o jejich okraje.
A jak to bylo s prvními bifokálními brýlemi? To se musíme podívat do roku 1784. Franklin byl už údajně unaven věčným přehazováním brýlí na blízko a na dálku, rozhodl se tedy rozříznout na polovinu čočky na blízko a do dálky, a pak je spojit. Fungovalo to.
A zde si přečtěte o 5 absurdních vynálezech, které ve své době (ani nikdy potom) neměly šanci.