Aroma, které květiny vydávají, má svůj význam, rozhodně zde není pro naše čichové potěšení. Pomocí vůně a barevného spektra se snaží nalákat opylující hmyz, jakým jsou například včely. Některé květiny však záměrně vydávají zápach – lákají totiž opylovače, kteří jsou jím přitahováni. Opylovačem může být například moucha, kterou sladké vůně nalákají. Rostliny, o nichž budeme v následujících řádcích mluvit, vydávají odporný zápach, který připomíná odpadky, mršinu, či kombinaci zmíněného.
Zmijovec titánský
Hned na začátku si odbudeme dva rekordy. Zmijovec je největší rostlinou světa, zároveň jeho květenství vydává takový zápach, že by se klidně mohl stát i nejsmradlavější. Roste v deštných pralesích v Indonésii. Jeho květ dosahuje velikosti až tři metry a kvete pouze 72 hodin. Rostlina má v zemi hlízu a z té rostou listy nebo, když se poštěstí, tak květ. Ten vykvetl nedávno ve vídeňské botanické zahradě a před pár lety také v Liberci. Z rozevírání květu je většinou veliká show a lidé se jdou podívat hnilobnému zápachu navzdory. Ten je popisován jako hnijící mrtvola. Zajímavé a nevšední, z pohledu botanika, je také její opylování – květina zadržuje opylovače uvnitř, přesný mechanismus opylování dosud nebyl zjištěn.
Skunkovka páchnoucí
Tato rostlina si svou charakteristiku nese už v názvu. Je hojná v mokřadních půdách na východě Severní Ameriky. Zápach není jediná její zvláštnost – dovede totiž tvořit své vlastní vnitřní teplo, které jí umožňuje proniknout kořeny do zmrzlé půdy, ale napodobuje (i zápachem) čerstvou mrtvolu – láká tedy na teplo opylovače. Má však také léčivé vlastnosti a používá se při léčbě epilepsie a astmatu.
Rozpuk jízlivý
Jedná se o prudce jedovatou rostlinu. Někteří dokonce uvádějí, že nejjedovatější na světě. Lid měl pro ni také hanlivý název – svinská veš, nejspíš z důvodu, že byl snadno zaměnitelný – jeho listy připomínají petržel nebo celer. Rozpuk vyhledává vlhká stanoviště, jako jsou mokřady, bažiny či břehy rybníků a řek. Běžně se vyskytuje i u nás, tak buďte opatrní.
Rulík zlomocný
Druhá nejjedovatější rostlina světa, vyskytující se v Evropě i Africe. Má mnoho lidových názvů, mezi které patří blázníček, Beladona, bláznivá třešeň či čertův blázníček. Rostlina je jedovatá celá od listů po kořen. Mnoho jedu se také ukrývá v černých bobulích. Malé dávky jedu L-hyoscyamin, který rostlina obsahuje, mají účinky podobné amfetaminu. Intoxikovaný má touhu mluvit, pohybovat se, zejména jít se projít. Při vyšších dávkách se objevuje neschopnost polknout spolu s halucinacemi a dušení, nastává jakási zuřivost, po níž člověk upadá do kómatu. Smrt nastává, podobně jako u opiátů, obrnou dýchacího ústrojí.
Jednotlivá vyobrazení spolu s dalšími rostlinami najdete v galerii.
ZDROJE:
wikipedie, treehugger.com