fb pixel
Vyhledávání

„Nejdelší pochod“: 4500 kilometrů dlouhý pochod na podporu původních obyvatel Ameriky upozorňoval na omezování práv indiánů

Zdroj: Warren K. Leffler, the United States Library of Congress, the digital ID ds.00753. Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63805121

15. července roku 1978 skončil ve Washingtonu takzvaný „nejdelší pochod“. 4500 kilometrů dlouhý pochod za spravedlnost a práva pro původní obyvatele Ameriky začalo několik stovek účastníků v Kalifornii doprovázených dalšími několika tisíci příznivců. Záměrem akce bylo upozornit na problémy, které se týkají původních obyvatel Ameriky, jako je nedostatek pracovních míst a bydlení, a na legislativu, která se toho času projednávala v Kongresu a která by mohla zásadně změnit jejich práva.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.7.2023, 09:54

Protest

Takzvaný nejdelší pochod byl protestní akcí, která započala v Kalifornii a skončila až na východním pobřeží Spojených států amerických ve Washingtonu. Primárním znakem celé demonstrace byl několik tisíc kilometrů dlouhý pochod napříč Amerikou.

Trasa pochodu účastníků a jejich příznivců vedla kolem Bílého domu. Někteří nesli vlajky indiánských národů. Domorodí Američané posléze tábořili v areálu Washingtonova monumentu. Během pobytu v hlavním městě pořádali indiáni shromáždění a setkání v Kapitolu, u Nejvyššího soudu a v Bílém domě.

Omezování práv

Původní Američané z mnoha různých kmenů byli znepokojeni zejména navrhovanou legislativou, která by zrušila smlouvy a ukončila federální programy pro nemocnice, školy a projekty bydlení. Navrhovaná legislativa by také zrušila rezervace původních obyvatel Ameriky a ukončila práva na lov a rybolov v oblastech mimo rezervace.

Jeden z koordinátorů pochodu uvedl, že navrhovaná legislativa by „zničila způsob života amerických indiánů“. „Jsme původními obyvateli této země,“ řekl na shromáždění jeden z organizátorů pochodu, indián Phillip Deer. „Jsme původní obyvatelé západní polokoule.“

„Budeme se modlit za tuto zmatenou společnost,“ pokračoval Deer. „Budeme se modlit za informátory FBI v našem středu. Budeme se modlit také za naše utlačovatele v jejich úřadech.“

Marlon Brando

Herec Marlon Brando, jenž se o práva domorodých obyvatel celoživotně zasazoval, na shromáždění řekl, že prezident Jimmy Carter by neměl kritizovat politiku lidských práv cizích států, zatímco americká vláda pokračuje v utlačování původních obyvatel Ameriky. „Původní obyvatelé této země byli podvedeni, byli vyvražděni jako zvířata,“ řekl.

Žádný z návrhů zákonů dotýkajících se práv původních obyvatel Ameriky v Kongresu nakonec neprošel a protestní akce s názvem „nejdelší pochod“ tak zaznamenala žádaný úspěch. V roce 2008 pak ve Washingtonu skončil další „nejdelší pochod“ na podporu práv původních obyvatel Ameriky s obdobnou motivací.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články