Stephena Hawkinga bychom nejspíš znali, i kdyby netrpěl amyotrofickou laterární sklerózou (přesně tou nemocí, kvůli které se polévali miliony lidí kbelíky ledové vody a na kterou zemřel bývalý premiér Stanislav Gross). Britský teoretický fyzik, jehož elegantní souboj se životem i vědecké závěry jsou sympatické široké veřejnosti, v nedávném rozhovoru narouboval svůj brilantní mozek na zdánlivě naprosto protikladnou „rostlinu“ – emoce, které trápí čím dál tím víc lidí.
Lidem trpícím depresí vyslal citlivý, a přitom jasný vzkaz, ve kterém poetickým způsobem srovnává depresi a černou díru – nezáleží na tom, jak temné jsou, ani z jedné není nemožné uniknout.
Přímo řekl toto: „Poselstvím této přednášky je, že černé díry nejsou tak černé, jak se malují. Nejsou věčným vězením, jak se kdysi předpokládalo.
Věci se mohou z černé díry dostat ven. Možná i do jiného vesmíru. Takže když cítíte, že jste v černé díře, nevzdávejte se – vždycky je nějaká cesta ven.“
Toto pronesl před dvem více než 400 lidmi v rámci přednášky v Královském institutu v Londýně, která se konala ve čtvrtek 7. ledna. Původně byla naplánována na loňský listopad, ale kvůli Hawkingovu špatnému stavu musela být odložena.
Den po ní oslavil Stephen Hawking své 74. narozeniny. Se svou nemocí srdnatě bojuje už 53 let. Přitom v roce 1963, když mu byla nemoc diagnostikována, mu lékaři dávaly pouhé dva roky života. Jak ale divákům v rámci přednášky řekla jeho dcera Lucy, stále se nachází v neuvěřitelné duševní kondici – jak intelektuální, tak i emocionální a má toho světu ještě spoustu co nabídnout.
Stephen Hawking patřil také mezi nejgooglovanější osoby minulého roku - tedy alespoň v České republice. Svou zásluhu na tom měl zřejmě životopisný film o něm - Teorie všeho. Co dalšího lidé googlili, se dozvíte TADY.