Tady se nám dveře netrhnou, pane strážný
Začneme tak trochu magicky. Sedmička je přece magické číslo. No a David Rath byl za svých sedm mega v krabici od sedmičky vína po sedmi letech u soudu odsouzen k sedmi letům vězení. Do teplické věznice nastoupil sedmého října. No, není to krása?
Na sedm let si šel za manipulaci s konkurzy sednout i bývalý ústecký soudce Jiří Berka. Naopak módní ikona a internetový influencer Ivo Rittig byl s dalšími šestnácti lidmi v kauze údajného tunelování dopravního podniku Praha osvobozen. Začátkem roku dostala Jana Nečasová, dříve Nagyová, tvrdší trest za své zneužívání vojenských zpravodajců a koncem roku byl její manžel obviněn z toho, že ji kryl u soudu. A lobbista Marek Dalík, který si odpykával svých pět let za čachry s Pandury, byl letos podmínečně propuštěn už po polovině trestu.
Sestři, obálku, prosím
Jeho lobbistycký kolega Tomáš Horáček zase začátkem roku schytal další obvinění v kauze zakázek pražských nemocnic Na Františku a Na Bulovce, ale po šesti měsících byl propuštěn z vazby na svobodu. Kvůli těm samým zakázkám byl mimochodem v listopadu zadržen i exposlanec ODS Marek Šnajdr. Byl obviněn z přijetí padesátitisícového úplatku.
Což je absolutní amatéřina oproti tomu, co se dělo Na Homolce. Tamní exředitel Vladimír Dbalý byl za přijetí úplatku ve výši dvanácti milionu korun odsouzen na osm a půl roku. Představte si, jak se vedle něj bude v cele Šnajdr cítit.
Dotace? ANO
Nejtrapnější rok ale zažilo hnutí ANO. Začalo to už v březnu, když si policie posvítila na tendr mýtného systému, ve kterém společnost Kapsch usilovala o prodloužení kontraktu. Policisté byli u šéfa antimonopolního úřadu, ale i u předsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Ten samý den zasahovala centrála proti organizovanému zločinu i na radnici Brno-střed kvůli podezření z korupce a manipulování zakázek. Pět lidí skončilo ve vazbě a mezi nimi i radní z ANO, Jiří Švachula.
To je ale nic proti tomu, co zažíval sám premiér Andrej Babiš. Celý rok se přetahoval se slovenským soudem kvůli tomu, jestli je zapsán jako agent STB oprávněně nebo ne. Do toho měl koncem roku na chvíli pocit, že se konečně zbavil teď už letité kauzy Čapí hnízdo, protože obvinění mělo být staženo, ale na poslední chvíli zasáhl nejvyšší žalobce Pavel Zeman, který stažení zrušil. A do toho všeho poslala EU Andreji Babišovi "směnku" na půl miliardy korun, zatímco se proti němu celý rok neúnavně demonstruje a davy se pohybují v řádech statisíců lidí.
A úplně nejtrapnější na tom je, že protikorupční a protikmotrovské hnutí ANO má i koncem tohoto roku v průzkumech pořád 30 %.
Komu bude strašit na cimbuří?
Hrad samozřejmě nemůže zůstat pozadu. I letos se kancléř Vratislav Mynář zamotal do trestního oznámení za ovlivňování soudců, ale to bylo nakonec staženo.
A samozřejmě Miloš Zeman dělal celý rok všechno proto, aby nás nacpal do zadku východu. Několikrát se tvrdě vymezil proti svým vlastním tajným službám, které letos rozbily informační síť ruské výzvědné služby, jeho cesta do Číny vyšla stát na miliony korun a neustále silně podporuje čínské ekonomicko politické akce ve světě.
Pomalu se ale blíží prezidentské volby a všichni se začínají poohlížet po novém kandidátovi. Kromě těch, kteří budou pokoušet štěstí a přízeň lidu podruhé, se ale objevil i kandidát tak trochu (ne)čekaný, generál Petr Pavel, bývalý předseda vojenského výboru NATO. Je silně pro západní a pro Hrad by to znamenalo otočení o sto osmdesát stupňů, takže Zemanovi voliči ho příliš v lásce nemají. Kavárnu stará šajba trochu imponuje a trochu děsí, takže si nikdo nedovolí hádat generálovy šance.
Jisté je jen to, že další rok bude minimálně stejně tak zajímavý jako ten letošní.