Je kocovina horší než rýmička?
Světem internetu proběhla zpráva, že Vrchní zemský soud v německém Frankfurtu nesouhlasí s tím, aby se zázračné doplňky stravy proti kocovině vydávaly za to, co nejsou. Kocovina je podle jejich názoru nemoc, která sice postupně odezní, což ale neznamená, že bychom ji tak neměli vnímat. Díky této logice bychom například svému zaměstnavateli v Česku mohli sdělit, že máme kocovinu, a proto nemůžeme dorazit do práce. Toto by u nás samozřejmě neprošlo a v Německu zřejmě také ne.
Naši západní sousedé problém se správnou definicí kocoviny totiž řeší v souvislosti s výrobky, které známe i z našich lékáren. Jde například o doplňky stravy jako je Vyprošťovák nebo Anti Ethanol. Tyto přípravky svým zákazníkům slibují, že díky nim předejdou obtížím po konzumaci alkoholu, že ho rychleji odbourají a navíc zmenší nebo dokonce vymýtí příznaky kocoviny. Ano, je to možné, ale podobným způsobem vám například před alkoholovými radovánkami pomůže například doplnění minerálů a vitamínů a pořádné jídlo.
Výrobci těchto produktů tak v Německu nemohou své protikocovinové zázraky prezentovat jako léky ani prevenci před neoblíbeným povečírkovým trestem. Hlavním důvodem je fakt, že jim nelze připisovat žádné zázračné účinky. V reklamách se však prezentují jako věci, které dokáží dělat s lidským tělem zázraky.
Německý soud přirovnal kocovinu k dočasné poruše normální činnosti těla, která zahrnuje únavu, bolest hlavy a nevolnost. Z té se sice tělo dostane za pár hodin, avšak to nemění nic na faktu, že se podle jeho chápání stále jedná o nemoc.
A co vy? Kdy jste naposledy byli takto krátkodobě nemocní? Jestli jste právě teď, doporučujeme vám si přečíst článek o domobraně v Česku, která bude mít brzy útrum.