Zákaz burek v části Německa
Bádensko-Württembersko, což je jedna ze spolkových zemí Německa, se rozhodlo zakázat na základních a středních školách nosit burky a nikáby. Zemský předseda vlády Winfried Kretschmann potvrdil tento zákaz celoobličejových pokrývek. Podle něj totiž nemají ve svobodné společnosti místo. Toto nařízení samozřejmě neplatí jen pro dívky základních a středních škol, ale i pro učitele, kteří mají rovněž zakázáno nosit burku nebo nikáb.
Bádensko-Württembersko je třetí největší spolkovou zemí Německa a žije zde stejně lidí jako v celé České republice. Premiér Winfried Kretschmann uvedl, že nenošení celoobličejových pokrývek by pro dívky ve škole nemělo být nic obvyklého. „Nevěřím, že něco jako burka – tradiční forma muslimského oděvu – patří do svobodné společnosti,“ řekl Kretschman z CDU, který se v roce 2011 stal prvním zeleným předsedou vlády v rámci spolkové země. Kretschmanovi se podařilo prosadit v Bádensku-Württembersku to, co by si CDU přála v celém Německu. Nicméně ostatní politické strany nejsou jednotné v rámci tohoto, pro někoho radikálního, rozhodnutí.
Opoziční strany tvrdí, že nikáb a burka jsou jakýmsi symbolem útlaku. Další frakce jsou toho názoru, že nové nařízení pouze vyvolá napětí mezi nemuslimy a muslimy v zemi, a mohlo by mít negativní dopad na kulturní integraci muslimů v Německu. V únoru 2020 se přitom v německém Hamburku řešil případ 16leté dívky, která se soudila s místními úřady kvůli nošení nikábu. Soud v Hamburku nakonec rozhodl tak, že místní úřady nemohou muslimské studentce zakazovat nošení nikábu ve třídě během vyučování. Soud rozhodnutí odůvodnil tím, že neexistuje žádná právní norma, která by tyto zákazy úřadům umožňovala. Hamburský úřad na toto rozhodnutí zareagoval tak, že se v budoucnu pokusí změnit vyhlášku takovým způsobem, aby zakazování burek a nikábů bylo možné.
V jiných zemích Evropy zákazy zahalování obličeje není rovněž žádné tabu. Například ve Francii platí tento zákaz na školách už od roku 2004. Zákaz zahalování obličeje je zaveden i například v Belgii nebo Bulharsku. V dalších státech Evropy funguje tento zákaz jen částečně.
Dokázali byste si představit, že bychom v Česku zavedli plošný zákaz burek a nikábů? V Česku se nošení hidžábu ve škole nedávno také dostalo k soudu. Obvodní soud pro Prahu 10 zatím nepravomocně zastavil kauzu muslimské studentky, které bylo zdravotnickou školou v roce 2013 zakázáno nosit během vyučování celoobličejovou pokrývku. Škola se proti rozsudku odvolá a soud tak bude dále pokračovat.