Dopingových nálezů byly v minulosti na ZOH desítky, uvádíme ty případy, kdy usvědčení sportovci záskali nějakou medaili.
1. Galina Kulakova - Innsbruck, 1976
Běžkařce z tehdejšího sovětského svazu byl v krvi nalezen efedrin. Měla bronzovou medaili za běh na 5 km, ale byla diskvalifikována, efedrin pocházel prý z nosního spreje.
2. Alain Baxter - Salt Lake City, 2002
Americký lyžař, který vyhrál bronzovou medaili ze slalomu byl po návratu z olympiády pozitivně testován na metamfetamin. Medaili musel vrátit a bronz tak získal původně čtvrtý Rakušan Benjamin Raich. Metamfetamin prý pocházel z nosního spreje Vicks.
3. Olga Danilovová - Salt Lake City, 2002
Ruska získala zlatou medaili ve stíhacím běžkařském závodě na 5 plus 5 km a stříbro v klasickém závodě na 10 km. Následně jí byl v krvi nalezen darbepoetin, látka, která zvyšuje produkci červených krvinek v těle. Danilovová si za to vysloužila dvouletý zákaz závodění.
4. Larisa Lazutinová - Salt Lake City, 2002
Obdobný případ jako její kolegyně Danilovová. Lazutinová získala dvě zlaté medaile v závodu na 30 a 10 km a stříbro v závodu na 15 km freestyle. V krvi jí byl stejně jako Danilovové nalezen darbepoetin. Stejně jako Danilovová dostala stopku na dva roky a ukončila kariéru.
5. Johann Mühlegg - Salt Lake City, 2002
Španělský běžkař, který vyhrál zlaté medaile za běh na 50 km, běh na 30 km freestyle a 20 km stíhacím stylem. Měl v krvi stejnou látku jako obě Rusky. Všechny tři medaile nakonec musel vrátit.
6. Olga Pylevová - Vancouver, 2006
Dnes už Olga Medvedtsevová získala ve Vancouveru stříbrnou medaili v závodě biatlonistek na 15 km. Dodatečně byla diskvalifikována, v krví ji při testech našli stimulant carphedon. Byla vyloučena z her, musela vrátit medaili a dostala dva roky zákaz závodění. Látka práý pocházela z léků na zraněny kotník, který jí předepsal lékař.
Český bonus: František Pospíšil - Innsbruck, 1976
Hokejista Pospíšil sice žádnou medaili nezískal, ale je to jediný Čech na ZOH, který byl kdy z dopingu usvědčen. Našli mu v krvi kodein, který si bral na léčbu chřipky.