fb pixel
Vyhledávání

Německo potřebuje nahradit 300 tisíc lidí z východu. Chybějící brigádníky pomůže najít aplikace

Zdroj: pixabay

Němečtí zemědělci už teď tuší, co bude letošním nedostatkovým zbožím budou podle všech prognóz sezónní pracovníci, kteří budou chybět všude po Evropě. Celkově by se mělo jednat o desítky tisíc osob, kteří budou chybět například i v České republice. Zde se jedná samozřejmě o obor chmelařství, o měsíc později to pro změnu budou zelináři. V Německu kvůli nedostatku zaměstnanců spustilo ministerstvo zahraničí internetovou platformu Das Land hilft.

Martin Miko
Martin Miko 26.3.2020, 15:17

Studenti, běžte makat na pole

Nelehké časy čekají zemědělce v celé Evropě. Těm totiž kvůli zavřeným hranicím a karanténě budou chybět brigádníci, kteří se postarají o všemožné zemědělské práce. Je jedno, jestli půjde o sběr jahod, chmelařské brigády nebo prodej ovoce a zeleniny. Lidí bude málo, což se ví už takto dopředu, protože jen v rámci německého zemědělství v minulých letech pracovalo 300 tisíc z nich ze zemí jako je Polsko nebo Rumunsko. S tím ale bude kvůli uzavřeným nebudou moct letos pravděpodobně počítat.

Samozřejmě, že nikdo neví, co bude v létě a možná se z důvodu krizových opatření budou v zemědělství zaměstnávat lidé, kteří kvůli karanténě nemohou pracovat ve svém zaměstnání. I to by byla možnost, jenže situace má i jiné řešení. Například ve Velké Británii se s nedostatkem sezonních pracovníků rozhodli bojovat tak, že tamní farmáři zahájili celostátní kampaně, ve kterých vybízí studenty a Angličany bez práce k tomu, aby se zapojili do zemědělských prací. Bohužel nikdo neví, co se bude dít v příštích měsících, takže je to poměrně těžké se rozhodnout jít pracovat na pole. Ve Velké Británii však bude letos chybět zhruba 70 tisíc brigádníků ze zahraničí a někdo je bude muset nahradit.

Naproti tomu Německo je na tom ještě hůř. Chybí jim totiž čtyřikrát více lidí než Velké Británii. Proto se německá vládla rozhodla začít jednat tím, že zjednodušila přijímání pracovníků z jiných odvětví a povolila delší pracovní dobu. Tamní vláda dokonce udělila výjimku sezonním pracovníkům ze zahraničí, takže mohou přiletět nebo přijet do země. Za tuto sezonní práci mohou lidé získat až dvakrát více peněz než v předchozích letech, což je pro mnohé brigádníky velmi motivující.

To ovšem ze strany Německa není vše. Německé ministerstvo spustilo web Das Land hilft, což v překladu znamená Země pomáhá, kde se mohou farmáři spojit s pracovníky v Německu. V případě pohraničí do 100 kilometrů od hranic by mohli pomoct i čeští pendleři, který by však museli zůstat v Německu minimálně tři týdny, a při návratu by je čekala dvoutýdenní karanténa. V případě, že by si Češi chtěli vydělat a domluvili si na německé farmě ubytování, tak je to pro ně určitě dobrá pracovní příležitost.

Nicméně zdá se, že německá aplikace Země pomáhá má prozatím úspěch. Lidé všeho věku se na zemědělské pozice aktivně hlásí a díky počátečnímu boomu a internetové propagaci se mnohým zemědělcům podařilo najít brigádníky. Němečtí odborníci však upozorňují na to, že ne každá farma a zemědělec se do internetové platformy zaregistroval a Němci se vzhledem k počtu potřebné pracovní síly bez brigádníků ze zahraničí prostě neobejdou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články