Těžko srovnávat nesrovnatelné
Pravdou je, že všichni tři na nejstarší univerzitu USA, která se pravidelně umisťuje na předních místech žebříčků nejlepších univerzit světa, chodili. Ale zatímco Bloomberg a Bush absolvovali několikaleté denní studium zakončené ziskem MBA, Stuchlík se ve stejných škamnách v podstatě ani nestačil ohřát, protože se na Harvard Business School účastnil jen několikatýdenního kurzu, který je určen pro zkušené manažery.
Program, do kterého se Stuchlík přihlásil, se jmenuje Owner/President Management (OPM). Kdo splní jeho požadavky, tak za sebou Harvard de facto má a nemusí se zdráhat představovat jako jeho absolvent. Alespoň to uvádí univerzita na svém webu. Zároveň však zde také stojí, že tento ani další podobné kurzy nejsou náhradou za akademický titul.
Bloomberg a Bush navštěvovali něco na způsob našeho inženýrského studia, což je obecně vzato vzdělávání těch, kteří mají kariéru před sebou. Naproti tomu program OPM je určen pro lidi s kariérou už rozjetou, zvláště pak je pro manažery velkých firem, které má posunout z lokální úrovně na globální.
A v tom to celé vězí, jde o to nazývat věci správnými jmény. Jedná se o kurz, žádné denní studium zakončené zkouškou. Když kupříkladu absolvujete prázdninový herecký kurz, který pořádá DAMU, není to totéž, jako byste prošli několikaletým drilem. Ale když máte talent, je to nakonec jedno.
Stuchlík je zkušený manažer, ne zbůhdarma je šéfem Fincentra, tedy jedné z našich největších společností zabývajících se finančním poradenstvím. Na Harvard Business School se nepřihlásil kvůli zisku titulu MBA, zvolil si tříletý program, který je hodně zaměřen na praxi. Což v podstatě znamená, že první rok vás čeká třítýdenní nalejvárna. Pak máte rok na to, abyste nabyté znalosti zavedli do praxe. Jak se vám to povedlo, se vyhodnocuje další rok během druhého třítýdenního bloku. Kromě toho zde budete obohaceni o další poznatky a dovednosti, které můžete implementovat do praxe. Na závěr vás čeká další třítýdenní blok. Celkem v rámci tohoto kurzu strávíte na Harvardu maximálně devět týdnů.
Pokud vás studijní harmonogram zaujal a taky byste se chtěli chlubit tím, že za sebou máte Harvard, nebude to jen tak. Není to pro každého, a i Petr Stuchlík přiznává, že se na program OPM mohl přihlásit, až když si nějaké peníze vydělal. Prestižní program vyjde na desítky tisíc dolarů. Ale ani peníze nejsou všechno. Kdo zanedbá přípravu, může být z tohoto kurzu vypoklonkován.
Tento pravděpodobně marketingový tah, který má kandidátovi za hnutí ANO pomoci k co nejlepšímu výsledku v nadcházejících volbách, zastiňuje skutečnost, že Stuchlík docela dobré vzdělání má. V roce 2001 absolvoval pražskou VŠE, dokonce získal cenu rektorky za excelentní diplomovou práci (doufejme, že původní). Na Harvard Business School se rozhodl přihlásit zhruba po deseti letech v oboru.
Absolventi programu OPM mají jednu nespornou výhodu – kurz není zakončen žádnou závěrečnou prací, která by se mohla stát předmětem rozboru.
A zde nové odhalení: muž s Harvardem Stuchlík (ANO) má kvalitní tým: jeho asistent absolvoval vysokou školu držení těžkých předmětů.