Neuznaní velikáni
Snad každý zaregistroval zostřenou politiku Číny proti těm, kteří považují Tchaj-wan za samostatný. Velké hvězdy a sportovci se buď ohnuli (John Cena), nebo se naopak postavili za Tchaj-wan. Celý problém tkví v tom, že poslední čínský vůdce Čankajšek uprchl před komunisty na zmíněný poloostrov a nikdy neuznal vládu Mao Ce-tunga. Z toho důvodu dodnes Tchaj-wan považuje Čínu za své území(!) a naopak. Státy, které uznávají nezávislost Tchaj-wanu nemají s Čínou diplomatické vztahy. Dalším problematickým státem je dlouholetý český partner – Izrael. 32 států OSN jej stále neuznává. Obě Koreje, Severní i Jižní, se neuznávají navzájem.
Společenství neuznaných států
V jednotě je síla! Když váš stát nikdo neuznává, spojte se s jinými, kteří to mají zrovna tak. Alespoň to udělaly státy bývalého Sovětského svazu, bojující o samostatnost. Řeč je o Jižní Osetii, Abcházii, Podněstří a Arcahu. Roku 2006 se spojí do Společenství neuznaných států a rozhodnou se bojovat a lobbovat za své uznání na mezinárodní úrovni. Vzniku společenství předcházely problémy – členské státy se neuznávaly navzájem, muselo tedy nejdříve dojít k narovnání vztahů. V roce 2009 slavily svůj největší úspěch – uzákonily bezvízový styk mezi sebou.
Republika Podněstří
Je stát o rozloze 4 163 km². Podněstří vypadá jako pruh podél řeky Dněstr. Podle Moldavska stále jejich území. Podněstří má však svou vlastní armádu, parlament i prezidenta. A také své vlastní problémy. Je to vlastně absurdistán. Mnohé věci zůstaly zachované z dob sovětské éry. Například zde stále působí KGB. V rozhovoru pro Reflex jedna občanka přiznala, že když se chtějí doma bavit o politice, musí pustit vodu, aby to nikdo nemohl nahrát. Odposlouchávání občanů je tam běžné. Také volby jsou vždy zmanipulované. Pokud si chcete udržet místo, musíte volit toho, koho vám nadřízení přikážou. Hlavní město tohoto bizarního státu je Tiraspol, kde také sídlí KGB (viz foto). Současné Podněstří je na rozcestí. Mnozí si uvědomují beznadějnost boje o nezávislost, která je uzavírá do stále větší izolace. Jiní si našli novou víru, a to ve velkou říši zaslíbenou – Novorusko. Je možno říct, že kola ruské propagandy zde jedou na plné obrátky. Po anexi Krymu zde probíhaly bujaré oslavy, mnozí věřili, že se ruská armáda probojuje až k nim.
ZDROJE:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tiraspol
https://en.wikipedia.org/wiki/Transnistria
https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/78634/podnestri-nostalgicka-cerna-dira-evropy-vladne-zde-tisen-chudoba-a-laska-k-sovetskemu-svazu
https://en.wikipedia.org/wiki/Abkhazia
Pevnost (dokument o Podněstří, 2012)