Lety k ISS v ohrožení
Je to další rána pro astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici ISS i celý tento odvážný a drahý program. Tentokrát by to však mohlo být mnohem vážnější než trhliny v plášti Sojuzu napojeného na ISS, ať už je způsobilo cokoliv (nebo kdokoliv). Tato kosmická loď je má v budoucnu dopravit domů. Dosavadní plány však bude třeba přehodnotit.
V současné době je na orbitální stanici tříčlenná posádka, která sestává z velitele německé národnosti Alexandera Gersta, Rusa Sergeje Prokopjeva a Američanky Sereny Auñón-Chancellor. Dle předchozích plánů se měli všichni tři vrátit v polovině prosince na Zemi a na stanici měla zůstat dvojice Ovčinin-Hague. Už krátce po včerejším startu však bylo jasné, že plán se splnit nepodaří. Nosné rakety Sojuz FG do té doby platily za spolehlivé, včerejší nezdar je však dáván za příčinu právě technickým problémům nosné rakety.
Mise se stejnou posádkou by se podle aktuálního vyjádření šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina mohla opakovat na jaře.
Současná posádka vesmírné stanice se tak domů na Vánoce pravděpodobně nepodívá. Bez obav mohou být, co se týká zásob. S podobným krizovým scénářem bylo počítáno. Nicméně, byť se jedná o trénované profesionály, bude to mít dozajista vliv na jejich psychiku.
Lidé pobývají na Mezinárodní vesmírné stanici nepřetržitě od roku 2000, nyní však visí ve vzduchu reálná šance, že stanice bude muset být převedena do autonomního režimu. Ono toho do vesmíru zase tolik nelítá a teď tu máme další změnu jízdního řádu.
Rusové po problémech Sojuzu přerušili do začátku příštího roku spojení mezi kazašským kosmodromem Bajkonur a ISS. NASA v současné době žádné vlastní lety nevysílá a testovací let v raketě komerční společnosti SpaceX je v plánu příští rok. Jak to dopadne s jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanicí, zůstává ve hvězdách.
A zde si přečtěte o snímku První člověk na Měsíci: Ryan Gosling ukáže v Chazellově velkofilmu druhou tvář Neila Armstronga.