Letiště Karla Gotta
Na jednu stranu je to pochopitelné - smrt tak všeobecně uznávané a milované osoby, jako byl Karel Gott, zasáhla opravdu podstatnou část populace a i lidé, kteří od „božského Káji“ nedokážu vystát ani Trezor, si na něj včera alespoň na chvilku vzpomněli. Na druhou stranu jsou některé reakce na Mistrovu smrt vyloženě bizarní nebo až hysterické. A teď nemáme na mysli poněkud uspěchaný návrh premiéra Andreje Babiše na státní pohřeb, ale reakce obyčejných lidí a institucí. Jak se zdá, tak nevkusu se meze nekladou.
Například webové stránky Českého rozhlasu 2 nabízejí online virtuální kondolenční knihu, kam si každý může napsat svůj vzkaz. Aby toho nebylo málo, má veřejnoprávní rádio v plánu tuto „knihu“ v plánu předat Gottově rodině. Ono totiž není lepšího vyjádření úcty k mrtvému člověku, než darovat jeho blízkým sbírku internetových komentářů, které jsou v řadě případů psány ve stylu diskusní sekce Novinek – vsadíme se, že zpěvákova rodina se nemůže dočkat, až si bude moct přečíst gramaticky nepřesné pietní vzkazy v capslocku.
Ještě lépe se úmrtím pana Gotta vyrovnala facebooková stránka „Fanclub KFC v České republice“, která vyjádřila lítost, že „život není bezedný jako kelímek“ a popřála zesnulému umělci „aby si dal v nebi kuřátko i za nás“. Spíše než řeči o nevkusu vyvolává tento status lehký úsměv na tváři.
Největší facebookové šílenosti se ale již tradičně odehrávají na profilu našeho oblíbence Tomia Okamury, kterému ale nechceme tentokrát křivdit a uznáváme, že jeho smuteční status je vcelku vkusný. To nejlepší se totiž nachází v komentářích, kde jsme se například dočetli, že by se mělo Letiště Václava Havla přejmenovat na Letiště Karla Gotta, jelikož zpěvák dle jednoho voliče SPD udělal pro tuto zemi více než bývalý prezident. Jiný komentátor (zřejmě se zálibou v ústavním právu) dokonce Okamurovi navrhuje uspořádat referendum. Třeba by mohly tantiémy ze zpěvákových písní pokrýt masivní náklady na uspořádání celonárodního plebiscitu na přejmenování. Ach jo.
Cár papíru za 40 000
Gottovo tělo nestačilo ještě ani vychladnout a už se někteří podnikavější občané pustili do plánů, jak na smrti nejslavnějšího českého umělce vydělat. Kromě bizarního povlečení s Goťákem, jehož fotografie v dnešních dnech koluje českým internetem, se v plné síle vrátily české pamětní eurobankovky o nominální hodnotě 0 Euro, které byly vydány u příležitosti Gottových 80. narozenin. Jejich původní skutečná pořizovací cena 50 korun se včera dostala na některých aukčních serverech na téměř osmisetnásobek a jeden obzvláště dobrý obchodník vám na bezcenný kus papíru s obrázkem Českého slavíka dá „vzhledem k jeho nečekanému úmrtí“ (protože osmdesátníci s rakovinou neumírají každý den) slevu 10 000 korun.
Vzhledem k tomu, že bankovku pán nabízí za 40 000, je jeho sleva vyloženě lákavá. Pomineme fakt, že již samotné vydávání upomínkové bankovky, jejíž podoba je vzhledem k unijním pravidlům o jednotném vzhledu všech eurobankovek naprosto nesmyslná, je pitomost. Ale již samotná představa člověka, který je za suvenýr srovnatelný s dětskými penězi z lunaparku ochoten utratit částku rovnající se průměrné měsíční mzdě, je ve své podstatě až děsivá. I když, jestli je někdo tak duševně slabý, že by za takový nesmysl reálně vyhodil svou výplatu, tak si tohle sprosté okradení asi zaslouží.
A tady si přečtěte, jak se Karel Gott setkal s Johnem Lennonem.