Ostravskokarvinské doly byla kdysi jednoznačně jednou z výkladních skříní socialistického průmyslu. Zaměstnávala stovky tisíc lidí, horníci byli králové. Se změnou režimu se ale situace výrazně změnila. Bylo jasné že těžební průmysl upadne , těžba černého uhlí začne klesat. Stále se ale jednalo o miliardový byznys, na kterém se kde kdo za více či méně tiché podpory různých vlád a politiků napakoval. A to i když se začalo propouštět, doly se zavíraly. Navíc tady byla kuponová privatizace.
Máslo na hlavě by měl mít Klaus i Zeman
První problémy se začaly objevovat již v roce 1996, kdy byla u moci ODS a v čele vlády stál Václav Klaus. Právě tehdy došlo k tomu, že díky nejrůznějším přesunům a prodejům akcií OKD přišel stát o majoritní vlastnictví. Státu zůstalo 46procent. Už v roce 1998 se pak jako největší majitel představila společnost Prosper Trading ostravského podnikatele Stanislava Prose. A ta své akcie prodala firmě Karbon Invest podnikatelů Otavy, Koláčka a Przybyly. Státu to ale nevadilo, a to i přesto, že náčelníci z Karbon Investu vyházeli z orgánů OKD jeho zástupce. Důvod? Prý stát uvolňuje málo peněz na útlum těžby! Tomu již v klidu přihlížela a vše bohorovně přehlížela vláda Miloše Zemana. Naopak se navrhovaly skutečné perly jakože se firma rozdělí a stát by na rozdíl od soukromého majitele fakticky nesl veškeré náklady zavírání šachet. K tomu tedy nedošlo. Prodej začal realizovat až Vladimír Špidla se svojí vládou. Ministrem financí byl tenkrát Bohuslav Sobotka.
Ministr financí by měl umět alespoň kupecké počty
To ale neprošlo a prodej nakonec začala připravovat až vláda Vladimíra Špidly, kde byl ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD. Už tehdy začínalo být jasné, že je s cenou něco v nepořádku, a že dochází k různým machinacím. Stát jednal exluzivně s Karbon Investem, který chtěl státu na základě pochybného znaleckého posudku dá dvě miliardy. Nakonec až po zásahu Fondu národního majetku stát prodal mu svůj podíl za 4 miliardy korun. Tehdejšímu správci státní kasy to asi divné nepřišlo. Dvě miliardy sem, dvě tam.
Na Bakalu Ostravsko vzpomíná dodnes
OKD nakonec po dalších šachách s prodejem končí v rukou miliardáře Zdeňka Bakaly. A začala jízda! Tehdy byla OKD stále ještě firma v docela dobré kondici a s perspektivou. Těžilo se, cena uhlí rostla. Bakalova NWR nabírala na síle, cena jejích akcií na burze rostla. Pak přišla krize a nastal raketový sešup. Horníci se začali propouštět, doly se zavíraly. O tom, jak Bakala nakoupil v regionu výhodně byty, se tradují legendy. Bohužel, s ne moc optimistickým koncem. Kdysi prosperující firma skončila s dluhy. A které jdou do mnoha desítek ne - li stovek miliard. K odpovědnosti se ale nikdo nemá - ani z řad podnikatelů a o politicích ani nemluvě. Jedno je ale jisté, desítky miliard zmizelo. Kam nebo ke komu? To neustále a pořád dokola řeší poslanci, policie i soudy. Zatím bez valného výsledku.
A tady se podívejte, jak se snažil vykoupit ze svých uhelných hříchů Antonín Koláček