Veselé Vánoce, Borisi!
Vypadá to, že u Johnsonů budou mít letos opravdu veselé Vánoce. Včerejší předčasné parlamentní volby kompletně překreslily celou britskou politickou mapu, kdy se vládnoucí Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona vrátila do Westminsterského paláce s nejlepším výsledkem od dob Margaret Thatcher. Předvolební průzkumy sice předpovídaly Johnsonovo pohodlné vítězství, nicméně takto silný výsledek nečekal snad ani ten nejzarytější volič konzervativců. Strana, která v předvolební kampani opakovaně slibovala, že konečně vyvede Spojené království z Evropské unie získala na 364 křesel, čímž si konzervativci polepšili o 66 křesel a mají tak konečně pevný mandát k dokončení brexitu. Sám staronový premiér Boris Johnson již stihl prohlásit, že teď je již naprosto jasné, že Británie evropský blok konečně opustí k 31. lednu 2020 – nyní již nic nebrání tomu, aby parlament schválil jeho nově vyjednanou rozvodovou dohodu, kterou předchozí složení dolní komory britského parlamentu odmítalo přijmout.
Zatímco u konzervativců se dnes v noci bujaře slavilo, opoziční labouristé se ráno probudili do nepříjemné povolební kocoviny. Strana, která dle některých komentátorů měla naděje sestavit vládu skončila s nejhorším výsledkem za posledních 80 let. Zisk pouhých 203 křesel je nejslabším zastoupením, které největší opoziční strana v Británii má od roku 1935 – včerejší volební debakl dokonce překonal i neslavné volby z roku 1983, které byly až do dnešního dne považovány za nejpotupnější prohru Labouristické strany. Předseda strany Jeremy Corbyn již stihl oznámit, že do dalších voleb labouristy nepovede a v nejbližších dnech se očekává jeho rezignace. Labouristé, kteří se po zvolení Corbyna do svého čela v roce 2015 rozhodli opustit centristické směřování strany, které v 90. letech nastolil Tony Blair, tak budou mít co dělat, aby napravili svou pošramocenou pověst, a především se budou muset rozhodnout, kam bude strana do budoucna směřovat. Jak to vypadá, tak levicový idealismus v roce 2019 na voliče prostě nefunguje.
Udrží Johnson Británii pohromadě?
Ještě hůře pak skončili liberální demokraté, do kterých část britských voličů vkládala nemalé naděje. Jejich předsedkyně Jo Swinson, která se během kampaně stylizovala do podoby možné budoucí britské premiérky, již oznámila svou rezignaci, kdy tato již tak malá strana získala pouhých 11 křesel v britském parlamentu, což je o 10 méně než měla po předchozích volbách. Samotná Swinson dokonce ani nedokázala obhájit svůj vlastní mandát, když prohrála s kandidátem skotských nacionalistů – strana, která jako jediná opakovaně prohlašovala, že odmítá brexit v jakékoliv podobě, je tak po labouristech dalších velkým poražených včerejších předčasných voleb.
Naopak Skotská národní strana má důvod k oslavě – po katastrofálním výsledku z roku 2017 se skotští nacionalisté do parlamentu vrátili posílení o dalších 13 poslanců a stávají se tak třetí největší stranou ve Westminsterském paláci. Jejich předsedkyně a současná skotská premiérka Nicola Sturgeon má tak silný mandát, aby se pokusila prosadit druhé referendum o nezávislosti Skotska – dokonce již stihla prohlásit, že po včerejšku má sice Boris Johnson mandát k tomu, aby vyvedl Anglii z Evropské unie, nicméně Skotsko z unie odejít nechce. Již teď je jasné, že Johnsonovi nic nebrání v tom, aby konečně dokončil již tak natahovaný odchod Británie z Evropské unie – zda se mu ale podaří udržet rozhádané ostrovní království pohromadě, už tak jisté není.