fb pixel
Vyhledávání

Jakuza dostala název podle japonské hazardní hry: Nejobávanější zločinecká organizace se začala formovat už v 16. století

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Al Capone, Lucky Luciano, Pablo Escobar - jména gangsterů z různých koutů Ameriky už čtenář se zájmem o historii a zákulisí organizovaného zločinu zná nazpaměť jako básničku od Nezvala. Dnes se podíváme na zločineckou organizaci z opačné strany zeměkoule, která je zároveň jednou z těch nejobávanějších. Víte, kde se vzala Jakuza a jak je to s ní dnes, kdy, leč postavená mimo zákon, v Japonsku stále velmi dobře funguje?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.4.2020, 10:57

Jakuza - nejhorší možná kombinace

Příběhy o gangsterech z dob prohibice v USA, ač plné krve a zrady, zní z dnešního pohledu skoro až romanticky. Není divu, že jsou častým námětem pro filmaře i jiné umělecké tvůrce. Organizovaný zločin ale ani náhodou není záležitostí minulosti, naopak. Není to tak dávno, co jsme byli nepříjemně blízkými svědky toho, jak mafie zasahuje do různých sfér života - ano, máme na mysli vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Historky o Al Caponem nebo třeba Pablu Escobarovi všichni známe. Pojďme se tedy dnes podívat na druhou stranu zeměkoule a na to, kde se vzala a jak dnes funguje obávaná japonská Jakuza.

Kde se vůbec vzal ten přiléhavě zlověstný název? Slovo Jakuza má původ v karetní hazardní hře Ojčokabu, což je takový japonský Black Jack, jen místo 21 karet je v ní karet 19. Nejhorší kombinace, která se vám při Ojčokabu může dostat do ruky, je osmička, devítka a trojka, která dává dohromady 20, což znamená nulové skóre. V tradičním japonském počítání se číslo 8 označuje slovem Ja, číslo 9 slovem Ku a číslo 3 slovem Sa. Takže - Jakuza.

Japonští Hoodové

Ačkoliv se nedá říct, že by japonská organizovaná kriminální skupina měla jasný historický původ v jedné události nebo snad konkrétním datu založení (formovala se různě a postupně), historici, kteří se o dějiny Jakuzy zajímají, často zmiňují tzv. Kabukimono. To byli samurajové bez pána (róninové), které spojoval stejný sestřih a stejný typ oblečení, ale také násilné a divoké jednání. V menších loupeživých tlupách Kabukimono cestovali po zemi, drancovali vesnice, kradli a zabíjeli. Jediný, kdo se jim postavil na odpor, byli tzv. Nerima-Ku, bojovníci z lidu a ochránci venkovanů - něco jako japonští Robinové Hoodové. Nerima-Ku měli však oproti Kabukimono horší výzbroj i nedostatečný bojový výcvik. Lidem zvenku Jakuza připomíná víc tu první skupinu, členové japonské mafie ale svoje předky pochopitelně vidí spíše v té druhé, šlechetné.

V 18. století se pak začaly v zemi krvavého slunce formovat organizované skupiny pouličních překupníků a gamblerů a po 2. světové válce se, inspirovaní právě Al Caponem, začali objevovat klasičtí gangsteři obchodující s pančovaným alkoholem, bílým masem a drogami. Tyto tři skupiny v rámci Jakuzy fungují dodnes a říká se jim Tekija - pouliční překupníci, Bakuto - gambleři a Gurentai - gangsteři. V 60. letech minulého století policie evidovala asi 200 tisíc oficiálních členů Jakuzy. V roce 1992 bylo v Japonsku členství v Jakuze postaveno mimo zákon, podle tamních úřadů je ale i dnes v Japonsku cca 40 tisíc aktivních členů zločinecké bandy (ale to jsou oficiální úřední údaje). Ty se dělí do čtyř hlavních syndikátů sdružujících jednotlivé klany. Na jejich přehled a několik významných bossů, tzv. Kumicho z jejich historie, se podívejte do galerie:

Člena Jakuzy poznáte poměrně snadno, pokud se před vámi svlékne, což se děje celkem běžně při různých tradičních slavnostech nebo třeba ve veřejných lázních. Takový člověk bude totiž mít většinu těla pokrytou tradičním tetováním. Součástí motivu bývají japonští kapři, horské vrcholky, květiny nebo mořské vlny, často jim dominují draci. Tetování vede od krku až po kolena nebo polovinu lýtek a, jak asi tušíte, jeho výroba je bolestivá a může trvat až sto hodin. Na oplátku ale ve chvíli, kdy je celá ozdoba s rituálním významem hotová, může její nositel hrdě prohlásit, že je opravdovým mužem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články