Mít tak Picassa v obýváku...
Že máme "krizi brát jako příležitost", to poslední dobou slyšíme ze všech stran. My jsme se před několika dny v krátké glose rozepsali o tom, proč jsou takové přemotivované výzvy pěkná kravina, ale zloději umění s námi zřejmě nesouhlasí. Koncem března se objevila zpráva, že z nizozemského muzea Singer Laren poblíž Amsterdamu byl ukraden obraz Jarní zahrada v Nuenenu od Vincenta van Gogha. Ačkoliv přesná hodnota díla známa není, jiné dílo holandského expresionisty, jiný van Goghův obraz ze stejného období se nedávno vydražil za 13,5 milionů dolarů, jen tak pro představu.
Rozhodně se ale nejedná o první ukradený obraz van Gogha, není to ani první vzácné umělecké dílo odcizené z tohoto konkrétního muzea. Loupit umělecké předměty je skoro až poetické, protože vlastně nejvíc připomínají poklad. Samozřejmě že ale málokterý kriminálník při narušování muzejního bezpečnostního systému myslí na tohle - to spíš na balíky peněz, za které ukradený kus prodá zazobanému soukromému sběrateli na černém trhu.
Ale ne všechny slavné malby v historii ukradly penězchtivé gangy zlodějů. Umělecké předměty zejména za druhé světové války houfně shromažďovali nacisté a ty nejvzácnější exempláře si pak Adolf Hitler bral do své soukromé sbírky. Řada takto zcizených hodnotných děl se po válce ztratila nebo byla zničena. Vybrali jsme deset nejznámějších a nejcennějších ukradených obrazů výjimečných mistrů štětce, které někdo čmajznul a dosud je nikdo nenašel...
Historický rekord v kategorii "nejdražší ukradený a (snad jen zatím) nevrácený obraz v historii" drží Koncert od holandského barokního malíře Johannese Vermeera. Kus byl odcizen z muzea Isabelly Stewart Gardner v Bostonu během velké umělecké loupeže, ke které tam došlo v roce 1990. Spáchala ji skupina zlodějů převlečených za policisty. Celkem si odnesli 13 maleb, ta od Vermeera má cenu asi 200 milionů dolarů.
Ačkoliv FBI v roce 2013 tvrdila, že zná pachatele a má důkazy, že za krádeží stojí profesionální kriminální gang, žádné další oficiální stanovisko se od té doby neobjevilo. Muzeum stále slibuje odměnu 5 milionů dolarů pro toho, kdo poskytne relevantní informace o tom, kde se lupiči nebo ukradená díla nacházejí. Tak až půjdete příště s košem, podívejte se, jestli tam za kontejnerem něco barevného nečouhá. Třeba budete mít štěstí.