Spasiteli, třes se
Svět nadále upíná své naděje na vakcínu proti novému typu koronaviru. Více než 100 laboratořích, které jsou rozseté po různých koutech světa, vyvíjí vakcínu, která aktuálně spasí a zachrání svět. Možná by se měl o svůj byznys začít bát sám spasitel Ježíš Kristus, protože ten kdo s onou vakcínou přijde, bude dost možná za spasitele světa nově považovaný. Zatím se ale zdá, že Ježíš může být v klidu. Žádný z výzkumných týmů zatím není blízko ke konečnému testování, natož ke schválení. Ano, jsme tu a tam svědky rozličných slovních přestřelek na toto senzitivní téma, ale to je zatím vše. To, že ale půjde o obrovský obchod, o tom nepochybuje asi nikdo, dokonce ani francouzský prezident Emmanuel Macron, který se nechal slyšet, že žádná vakcína na léčbu COVID-19 nesmí podléhat tržním silám. Hmm, jsme trochu skeptičtí.
Nový typ koronaviru tak stále drží celý svět v šachu. Vakcína zatím nikde. Postižené země střídavě zavádějí a zase uvolňují restrikce, které mají za cíl zamezit rychlému šíření nové infekce. Typickým případem je Asie, kde to v Číně v prosinci 2019 celé začalo. Čína a Jižní Korea hlásily některé nové případy poté, co začaly odstraňovat omezení, ale na situaci okamžitě reagovaly novými omezeními. Japonsko také zažilo nové případy po zrušení mimořádného stavu v březnu a premiér Shinzo Abe tak nyní rozšířil mimořádný stav do 31. května. Tak uvidíme, jak budou postupovat dál. Jasné ale je asi všem, že dlouhodobě zavřít zeměkouli je nereálné.
Rozvolňuji, rozvolňuješ, rozvolňujeme
V Evropě je na tom nejhůře Velká Británie, kde počet obětí přesáhl 40 000 a hlavy všech obyvatel s otazníky v očích se obrátily na premiéra Borise Johnsona, který z počátku pandemie vystupoval velmi sebejistě a vůči celé nové nákaze až přezíravě. Obrátil v momentě, kdy se sám nakazil a skončil na JIP. I stará dobrá Anglie už přistupuje k určitému rozvolnění, ale veřejnost rozhodně není v názorech jednotná. A klesá také podpora Johnsonova kabinetu, což se koronavirové pandemii určitě přičíst dá. Šéf britského kabinetu podle svých slov vše chápe, jak uvedl v článku pro list Mail on Sunday: „Rozumím tomu, že lidé jsou novými pravidly otrávení. Pokoušíme se dělat něco, co ještě před námi nikdo nedělal – uvolnit zemi z úplné karantény bezpečným způsobem, který neohrozí všechnu vynaloženou dřinu,“ napsal Johnson. A za co jsou vládní činitelé aktuálně nejvíce kritizovaní? Za to, že pro každou část země platí jiná pravidla. Jako konkrétní příklad uvádíme, že vláda uvolnila pravidla pro pobyt venku pro obyvatele Anglie, zatímco ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku z rozhodnutí tamních vlád přísnější restrikce i nadále trvají.
S realitou se perou i další evropské státy, kdy nás určitě zajímá sousední Německo. Počet těch, kteří se nakazili novým koronavirem, je podle nyní dostupných údajů kolem 177 000, ale poslední dny ukazují, že čísla klesají a epidemie tak snad ustupuje. Německo pokračuje v uvolňování, což mimo jiné znamená, že přistoupí k postupnému otevírání hranic. Stejně postupuje i Rakousko. Koronavirus se nevyhnul samozřejmě ani Rusku, kde počet nakažených zatím neklesá a byla tam zavedena celá řada karanténních opatření. Ale prezident Vladimir Putin již uvedl, že lidé v některých odvětvích se vrátí do práce. Omezení veřejných shromáždění bude ale ještě trvat.
Samostatnou koronavirovou kapitolou jsou Spojené státy. Donald Trump do světa chrlí jedno větší šílenství než druhé. Jedna z posledních perliček je to, že když Covidem onemocněli dva úředníci Bílého domu, tak oni a všichni, kdo pracovali v Západním křídle, byli instruovaní, aby začali nosit roušky. Přitom samotný prezident ji však nadále nosit odmítá (alespoň, že jeho dcera Ivanka má rozum a nový módní doplněk nosí, jak se v minulých dnech objevilo v médiích). Rovněž americký prezident i nadále trvá na tom, aby USA brzy začaly znovu ekonomicky a společensky a veřejně fungovat, včetně škol. Některým z jeho poradcům se tak poslední dobou trvale ježí chlupy na zádech a vlasy vstávají hrůzou. No, pravda je, že se ve Státech nakazilo již více než 1, 5 milionu lidí…
Jsem strýc COVID-19 a budu s vámi žít
A tak bychom mohli putovat prstem po globusu a vyhledávat si údaje o tom, kde všude a jak masivně COVID-19 řádí. Navíc to rozhodně nevypadá, že by se s námi nové onemocnění mínilo jen tak rozloučit. Není jediným virem, který se kolem nás pohybuje a my to museli postupně přijmout jako fakt. Proto nám poslední varování ze strany WHO nepřišlo nijak překvapující. WHO v něm zmiňuje kromě COVIDU ještě virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS. HIV obrátil svět vzhůru nohama v 80. letech dvacátého století. A možná buďme rádi, že v té době nevládl civilizaci internet a sociální sítě, takže lidstvo tenkrát až tak úplně dopad celého problému nevnímalo, resp. ho nežilo on-line, jako se tomu děje teď v případě nového koronaviru. Každopádně lidstvo HIV ohrožuje stále a dnes postihuje miliony lidí po celém světě. A co o něm víte kromě toho, že mu podlehl zpěvák Freddie Mercury a basketbalista Magic Johnson je HIV pozitivní již skoro 30 let?
Na konci roku 2018 bylo hlášeno celkem 74,9 milionu osob HIV pozitivních a z toho jich 32 milionu již zemřelo. Léčeno bylo 24,5 milionů pacientů. V porovnání s tím COVID-19 nyní infikoval přes 4,4 milionu a celosvětově zabil přes 300 000 lidí. Tolik tedy čísla. WHO ve svém prohlášení uvedla, že ani COVID-19 nemusí stejně jako HIV a nemoc AIDS, kterou způsobuje, nikdy zmizet. Navíc proti HIV také není vakcína.
Možná se ptáte, proč nás toto další hlášení globálních zdravotnických úředníků zaujalo. Je to jednoduché – musíme si prostě přiznat, a to ať se nám to líbí nebo ne, existenci nové nemoci, které hned tak nezmizí (jestli tedy vůbec někdy). A že na ní prostě nemusí být vyvinutá v historicky dohledné době účinná vakcína. A že to není poprvé v historii populace. A že není možné svět zavřít pod skleněný poklop a totálně jej dlouhodobě izolovat.
Ano, situaci rozhodně nepodceňovat, ale realita se prostě musí někdy přijmout a hlavně žít. Nejsme to my, kdo vládne přírodě. Když neporučíme větru, dešti, tak přece neporučíme ani virům… A vlastně, i když to zní úplně hloupě, je to dobře. On to opravdu nebude COVID-19, který naši civilizaci vyhubí. Nemůžeme se ubránit tomu, že to zvládne lidstvo samo. Bohužel.
Takže si úplně závěrem - a v nadsázce samozřejmě - půjčíme slova z oblíbené povídky dua Grossmann a Šimek Jak jsme vdávali sestru: "Jsem váš strýc Baloun, mám vás všechny rád a budu u vás žít." Milý strýčku, rozhodně tě nadšeně nevítáme, ale respektujeme tě. A naučíme se vedle tebe koexistovat stejně, jako to máme s jinými příbuznými, které jsme si také nevybrali.