fb pixel
Vyhledávání

Do americké vlajky se klidně můžete obléct a nikdo vám nemůže nic říct aneb Slavíme Flag Day

Věděli jste, že Američané mají Flag Day? Samozřejmě, že věděli, Amíci mají den na cokoli. Obzvlášť, když to souvisí s jejich historií. 14. června 1777 přijal Kongres první verzi americké vlajky a tenhle vlající symbol svobody a demokracie (řekli by) se od té doby vyvíjet nepřestal.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.6.2020, 12:38

‘Merica!

Jak všichni víme, Amerika je země zázraků. Nejlepší a nejslavnější stát na světě, kde se až teď vyrovnávají s dvě stě let starými křivdami tím, že po sobě hází cihly a plechovky se slzákem. Musíme se ale naučit oddělovat Spojené státy, které vidíme ve zprávách od toho, co by Spojené státy měly a chtěly být.

Když se podíváte na tu fotku nahoře, na mariňáky, kteří zvedají vlajku na Iwo Jimě, nemyslíte na ty špatné věci, které Amerika vyprodukovala, že ne? Nemyslíte na Donalda Trumpa, Ku Klux Klan, greenzony v Iráku nebo seriál Mladý Sheldon. Myslíte na to dobré. Burgery, Coca Colu, Akta X, Jimiho Hendrixe a Avengers. A právě tuhle Ameriku si vybavíte, když vidíte jejich vlajku. Protože jestli něco Amíci umí, je to marketing.

Tak si pojďme o té vlajce něco povědět, ostatně je Flag Day, den, kdy si Amerika připomíná přijetí vlajky za svou.

Revoluce!

Američané rádi říkají, že krvácejí rudou, modrou a bílou… Protože mají svou vlajku a své barvy v krvi. Mimochodem, jako na všech jiných vlajkách, i na té jejich mají barvy svůj význam. Rudá reprezentuje odvahu a těžkosti, bílá nevinnost a čistotu, modrá bdělost a spravedlnost.

Pravděpodobně víte, jak je složená, že. Třináct pruhů za původních třináct kolonií, které zformovaly unii, a pak také na modrém poli hvězda za každý stát ze Spojených států. A díky svému dynamickému vývoji a designu vázanému na současný politický vývoj, je jasné, že se postupně vyvíjela i samotná vlajka. Když se k původní rebelii přidaly další státy, na chvíli se zvyšoval i počet pruhů, ale od toho se velice rozumně brzy upustilo.

A možná vás to překvapí, ale současnou podobu má americká vlajka teprve šedesát let. Což znamená, že ta vlajka na fotce, není současná vlajka. V roce 1960 se totiž na hvězdu přidala zatím poslední, padesátá hvězda. A těch šedesát let je zatím nejdelší doba, kdy byla americká vlajka beze změny.

Vlajka není hadr

Jak moc jsou Američané svou vlajkou posedlí? Hodně. Ale stějně tak jsou posedlí svobodou a demokracií, takže možná k vašemu překvapení, neexistuje zákon, který by jejich vlajku chránil. Respektive, existuje, je to takzvaný Flag Code a technicky vzato je součástí americké legislativy, ale soudní precedent říká, že jeho vymáhání by bylo narušením svobody slova, takže… technicky vzato si můžete dělat s vlajkou, co chcete. A lidé to dělají.

Vlajka třeba nemá být součástí oblečení. Žádné šátky, žádná trika, žádné bágly s vlajkou… a jak všichni víme, tohle porušují všichni a nonstop. Zajímavé pravidlo je, že vlajka nemá být využívána ke komerčním účelům, ani k reklamě. Ale udělejte reklamu na Carl Jr. bez americké vlajky.

Samozřejmě existuje řada dalších pravidel. Vlajka by se neměla dotýkat země, měla by stoupat a klesat během úsvitu a soumraku a když je vlajka zničena, mělo by se jí ukončit její trápení, nějakým “důstojným” způsobem. Většinou se vlajka pohřbívá nebo pálí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články