Paul McCartney je hudební legendou
Paul McCartney patří mezi ty největší hudební legendy, některými odborníky i laiky je dokonce považován za nejtalentovanějšího a největšího hudebníka a multiinstrumentalistu všech dob, často je označován za Mozarta moderní hudby. Současně je také nejbohatším žijícím hudebníkem na světě s odhadovaným majetkem okolo 28 miliard korun. Bylo by s podivem, kdyby se kolem takto významné osobnosti nevyrojila ani jedna konspirační teorie či pochybnost. Podobně jako se konspiruje v souvislosti s Elvisem Presleym, Johnem Lennonem a Michaelem Jacksonem v tom smyslu, že ani jeden z nich nezemřel, pouze se stáhli pomocí fingované smrti z veřejného života do ústraní, kde si užívají klidu a pohody.
Většina z nás těmto teoriím nevěří, najdou se však i tací, kteří ano – většinou je poznáte podle zašpičatělých čepiček z alobalu, jimiž se chrání proti 5G síti, a které doprovází nesrozumitelné mumlání o placaté planetě a utajované čínské medicíně. Jednou z těchto za vlasy přitažených konspiračních teorií je i kauza PAUL IS DEAD (Paul je mrtvý), u které je však nutno podotknout, že se v ní členové kapely Beatles značně vyžívali a kauzu pravděpodobně úmyslně přikrmovali.
Rodák z Liverpoolu
Paul McCartney se narodil 18. června roku 1942 v Liverpoolu. Ve 13 letech přišel o matku a byl vychováván otcem, který mu také dal jeho první hudební lekce. Následující příběh snad všichni znají – Paul poznal Johna Lennona a byl přijat do jeho kapely The Quarrymen, načež přivedl svého mladšího kamaráda George Harrisona, později se přidal již zkušený bubeník Ringo Starr. V roce 1960 se uskupení přejmenovalo na The Beatles a vznik nejvlivnější, nejlepší a nejvýznamnější kapely všech dob byl završen. Paul je levák, což pro něj bylo velice specifické, svou baskytaru držel na druhou stranu – v tu dobu se jednalo o poměrně raritní jev. Sláva, úspěchy i kvalita Beatles strmě stoupala, na co sáhli, to se zdařilo.
Billy Shears
V roce 1966 dosáhli dokonce takového bodu slávy a vlivu, že se kvůli obrovskému tlaku fanoušků a svému částečnému znechucení rozhodli přestat živě vystupovat, což bylo prvním impulsem pro vznik konspiračních teorií. Proč se jen ti Brouci nechtějí ukazovat na živých koncertech? V té době se již pomalu začínal stávat Paul McCartney nejvýznamnějším členem kapely, producenti Beatles ho v této éře označili za „motor kapely“. Proto společností silně otřásla „tajná“ informace, že Paul 9. listopadu roku 1966 zemřel při dopravní autonehodě a byl nahrazen dvojníkem, aby se obrovská fanouškovská základna nezhroutila ze smrti Paula a následného rozpadu kapely.
Dvojníkem měl být údajně člověk se jménem „Wiliam Campbell“ nebo „Billy Shears“, kterého mimochodem sám Paul McCartney představuje v textu písně Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band vydané na stejnojmenném albu, které bylo časopisem Rolling Stone označeno za nejlepší album všech dob. Část textu písně v českém překladu zní následovně: „Takže mi dovolte, abych vám představil jedinečného Billyho Shearse a Kapelu osamělých srdcí seržanta Pepře!“ Konspirační teoretici se samozřejmě začali pídit po tom, kdo je vlastně Billy Shears a proč nám ho chce Paul McCartney představit. Od osudového roku 1966 je „nový Paul“ označován konspirátory jako Faul – falešný Paul.
Kauza začala společností rezonovat již v roce 1967, druhý dech jí však dodal článek Tima Harpera ze studentských novin jedné americké univerzity s názvem „Je Brouk Paul McCartney mrtvý?“ Článek se zabýval tajnými nápovědami a stopami, které poskytovali fanouškům samotní členové kapely skrze písně a obaly desek. A je jich opravdu hodně - jak se říká, kdo hledá, najde. Fanoušci i odborníci se vrhli na zpětné analýzy textů, rozhovorů, obalů desek, gestikulací a všeho ostatního, co je možné analyzovat. Ještě než se pustíme do rozboru těch „skutečně přesvědčivých a neprůstřelných důkazů“, je potřeba také zmínit to, že v roce 1966 kapela přestala živě vystupovat a členové si nechali narůst vousy (kníry), čímž měli údajně zamaskovat podobu nového Paula.
Nezvratné důkazy v textech písní i na obalech desek
Důkazů je opravdu nespočet, začněme například deskou Sgt. Peppera, na jejímž obalu stojí členové kapely v popředí a jsou obklopeni figurínami známých a vlivných osobností (Carl Gustav Jung, Edgar Allan Poe, Bob Dylan, Marilyn Monroe, Karel Marx, Marlon Brando a další). Nad hlavou Paula si můžeme všimnout ruky, která má vyjadřovat gesto kněze, jenž mu žehná před pohřbením. Popředí desky zas připomíná květinami pokrytý hrob, přičemž žluté „nezapadající“ květiny jsou ve tvaru P jako Paul a připomínají Paulovu levorukou baskytaru Höffner. Na uniformě má Paul vyšitou zkratku OPD, což měla být dle konspirátorů zkratka pro „officialy pronounced dead“ (oficiálně prohlášen za mrtvého).
Ruka se nad Paulem vznáší i na obalu desky Magical Mystery Tour, kde je Paul i ostatní členové Beatles v převleku mrože – mrož byl totiž hlavním předmětem Lennonovy písně „I am the Walrus“ (Já jsem mrož) a nikdo dodnes neví, co to vlastně mělo přesně znamenat. Vtípkař Lennon navíc o dva roky později přišel s písní Glass Onion, ve které zpíval „Mám tu pro všechny další indicii, ten mrož byl Paul!“, čímž kauzu značně přiživil. Pravděpodobně úmyslně – členové kapely údajně vše sami rádi živili, protože si tím získávali spoustu pozornosti, což mělo samozřejmě pozitivní dopad jak na budování kultu kapely, tak na prodeje desek a všeho ostatního, co bylo s kapelou spojeno.
Obal desky Abbey Road má zase znázorňovat pohřební průvod. John v bílém má být nebeskou postavu (andělem), Ringo v černém funebrákem či majitelem pohřebního ústavu, George v džínovém oblečení znázorňuje hrobníka, a konečně Paul, který je na obalu desky bosý a jde odlišným krokem než ostatní, má reprezentovat „mrtvolu“. Teorii podporuje také fakt, že na obalu desky drží Paul cigaretu v pravé ruce, přestože je levákem. Co se týče textů, v písni I’m So Tired John Lennon na konci nesrozumitelně mumlá, ovšem když se nahrávka pustí pozpátku, můžeme mu rozumět: „Paul is dead man, miss him, miss him.“ (Paul je mrtvý, chybí mi, chybí mi). Podobné indicie jsou například v textech skladeb Revolution 9 nebo A Day In The Life, kde se v první sloce zpívá: „Dnes jsem četl noviny o šťastném muži, který to někam dotáhl a ačkoli ta zpráva byla smutná, musel jsem se smát. Viděl jsem jeho fotografii, přišel o život v autě, nevšiml si, že se změnila světla (na semaforu). Dav lidí stál a zíral, jeho tvář už předtím někdy viděli.“
Paul Is Live
Těchto „důkazů“ našli během dekád fanoušci nespočet, proto se ani nelze všemi zabývat. Pochopitelně a zcela viditelně se jedná o kauzu přitaženou za vlasy, samozřejmě ale také vědomě přiživenou kapelou. Samotný Paul McCartney si z této konspirační teorie dělá legraci, v roce 1993 tento hoax například parodoval názvem a obalem svého živého alba „Paul is live“ (Paul je živý – odkazujíc na kauzu a zároveň na jeho New World tour, při kterém desku nahrál). Teorie je nesmyslná už jen z hudebního hlediska, kdy je v podstatě nulová šance, že by se dal geniální hudebník Paulova formátu nahradit stejně geniálním nebo ještě geniálnějším totožně vypadajícím dvojníkem – po roce 1966 totiž Paul McCartney vypustil do světa svá nejvýznamnější, nejpropracovanější a nejrozsáhlejší díla, ať už s Beatles, kapelou Wings nebo sám. Jestli se jedná o Paula nebo o Faula, je ale v současnosti vlastně úplně jedno. Nezbývá nám totiž nic jiného než dotyčnému děkovat za desítky let kvalitního humoru, ještě kvalitnější hudby a pozitivní nálady, kterou bezpochyby šíří. V konečném důsledku nám vyvstává jediná otázka - dá se za fanouška Beatles a Paula vůbec považovat někdo, kdo nevěří v jeho existenci?