Svět v plamenech
Jak ve čtvrtek upozornila Světová zdravotnická organizace, pandemie koronaviru není u konce a ve většině států není ani pod kontrolou. Za posledních několik týdnů se počet nakažených ve světě zdvojnásobil a celoplanetárně vzato pandemie akorát zrychluje. Nepříjemnou novinkou od WHO je i to, že koronavirus se může přenášet vzduchem, a že ho mohou roznášet i lidé, kteří nemají žádné symptomy.
Ve Spojených státech si odškrtli další rekord za denní nárůst nakažených, což je mimochodem šestý takový zářez v posledních deseti dnech. Aktuálně mají tři miliony a dvě stě dvacet tisíc nakažených. Nemocnice po celé Americe se pořád a soustavně potýkají s neutuchajícím přívalem nových pacientů, zatímco Donald Trump se chystá plošně otevírat školy. Co stojí za prudkými nárusty pacientů v zemi? Podle expertů je to poměrně jasné. Uspíšené rozvolňování některých států, konkrétně je to Florida, Arizona a Texas. Překvapivě.
Tvořící se ohniska ve státech, kde lidé pomalu vylézají z karantény, jsou problém i v jiných zemích. Anglické město Leicester je od konce června ve druhé karanténě a místní rezidenti jsou nepřítečetní, protože zbytek Británie vesele chodí do práce a chlastá po hospodách. Australský stát Victoria je uzavřen a drtivá většina jeho obyvatel nemůže navštívit zbytek země, protože se úřady snaží udržet ohnisko, které se vytvořilo ve městě Melbourne, na místě.
Hong Kong zavírá obchody a školy, protože čelí něčemu, čemu místní říkají třetí vlna, což je ovšem podle expertů sporné. Ať už tomu ale budete říkat jakkoli, počet případů stoupá. Ve čtvrtek mělo Tokio za den přes dvě stě nově nakažených, což je nejvyšší číslo od dubna.
V Jižní Americe se nemoc ještě ani pořádně nerozjela a čísla už vypadají naprosto tragicky. V Brazílii se pomalu blíží dvěma milionům případům a nemoc taky chytil brazilský prezident Jair Bolsonaro. My koronavirus tedy nikomu nepřejeme, ale… že by nám bylo toho člověka nijak extra líto, to se taky říct nedá. Kromě výroků jako “Vás bych neznásilnil, protože jste ošklivá!” a toho, že dal deštný prales do rukou těžařů, to byl taky on, kdo tvrdil, že koronavirus neexistuje a podcenil přípravu. Vědci z celého světa se shodují, že zrovna Brazílie s hustě obydlenými městy a křehkým zdravotním systémem má zaděláno na pořádný problém. Jo a už jsou nemocní další dva jihoameričtí prezidenti.
Jak je to s virem v Africe těžko říct. Trackování nefunguje, zdravotnictví je nedostatečné… Zatím se evideuje něco málo pod půl milionu případů napříč kontinentem, ale číslo taky může být silně podhodnoceno.
Oko hurikánu
Víte, co se říkalo během karantény? Že nemáme vyhráno, dokud nemají vyhráno všichni? To pořád platí. Není to tak, že bychom se spasili, a pak se z pohodlí dezinfikované české kotliny dívali na zbytek světa, jak se zmítá v chaosu. A i kdyby, dovedete si představit, co bychom dělali? Kdyby skončil svět a zbylo jen Česko? To přece nejde, řepka se jíst nedá.
Pořád jsme v ohromném průšvihu a lidé by se tak měli chovat. Denně vidíme v metru nemálo jedinců, kteří se drží tyče a pustí se jí jenom, když si potřebují promnout oči. Případně si sundají roušku, protože se potřebují poškrábat na rtu. A úplně nejtragičtější je teď červená linka metra, která je nastavená náhradní autobusovou dopravou. Protože lidé vylezou z vagónu metra, sundají si roušky, a pak společně v jednom šiku pochodují do autobusů, kde spolu sedí s nezakrytýma hubama, načež vystoupí a než vlezou zpátky do metra, roušku si zase nasadí.
Člověk by se njraději nad tím vším plácl do čela... Akorát, že tenhle člověk si na rozdíl od drtivé většiny ostatních uvědomuje, že se nemá dotýkat obličeje! Víte, kdo ještě tvrdí, že uspíšil rozvolňování? Izrael. Izrael, od které Andrej většinu času opisoval s dvoutýdenním zpožděním.
Buďte opatrní a myjte si ruce. Nemáme vyhráno.