fb pixel
Vyhledávání

Koronavirus může měnit plány cestovatelů. Pro Estonsko a Lotyšsko již nejsme bezpeční

Zdroj: Pixabay.com/Gordon Johnson

Koronavirus mění průběh letošního léta. A bohužel se nezdá, že by onemocnění ustupovalo. Naopak – počty nakažených se zvyšují, a to nejen v Česku. Vrací se ochranná opatření a ke změnám dochází i na poli cestovatelstké. Cestovatelský semafor, který má sloužit k tomu, abychom se lépe orientovali v tom, jak se té které zemi daří s nákazou bojovat a tím pádem, jak je tedy bezpečné tam jet, průběžně mění barvy. Pro některé země již bezpečným státem nejsme.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 25.7.2020, 11:57

Tak jak to teď je?

Plánujete v rámci tohoto léta cestu do zahraničí? Pak je nutné bohužel počítat s tím, že vaše plány můžou doznat změn. Nechceme zvyšovat nebo podněcovat paniku, na druhou stranu nejde nevnímat dění nejen u nás, ale v celém světě. A nás zajímá hlavně Evropa. Vláda a také některé kraje, ve kterých se začaly zvyšovat počty pozitivně testovaných na COVID – 19 oznámily nová opatření, ke kterým se přistupuje.

V celém Česku platí ode dneška povinnost nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí. Jedná se o kulturní a sportovní akce, ale také aktivity čistě soukromé jako jsou svatby a pohřby uvnitř budov. V obchodech a restaurací mít zakrytá nos a úcta nemusíte. Ale kapacity se mění. Od pondělka bude možné počítat pouze s těmi "vnitřními" akcemi, kde se sejde maximálně 500 osobami, nyní se na nich naráz může veselit až 1000 lidí. A od pondělka pozor v Praze – roušky budete muset mít v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Stejně tak jako je tomu například již od včerejška v Libereckém a Ústeckém kraji. Některé kraje také výrazně omezují návštěvy nemocnic nebo sociálních zařízení.

Bohužel, počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku od pondělí stále stoupá a v posledních dnech byl denní nárůst vyšší než 200. Jen za včerejšek přibylo 281 nakažených, což je nejvyšší číslo od konce června.

Na druhou stranu ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že počty nakažených ssice rostou, ale není zasažená riziková skupina starších 65 let. Také nepřibývá vážných případů, které vyžadují hospitalizaci. Stát nechce zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření se tak opírají o informace z krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky, vysvětlil dále ministr.

Pro někoho už nejsme bezpeční

Lotyšsko a Estonsko kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem opět vyřadily Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Stejně to udělali již na počátku července. Před časem toto opatření sice zrušily, ale po pár dnech se k němu zase uchýlily. Češi tak musí při cestě do těchto států do čtrnáctidenní karantény . Uvedla to ČTK s odkazem na ministerstvo zahraničí. Česká republika naopak od pondělí zařadí mezi země s nízkým rizikem nákazy Švédsko.

Na české mapě budou od pondělí všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi. Lidé přijíždějící do ČR ze Švédska tak už nebudou muset dokládat negativní test. Jiné je to u zahraničních pracovníků ze Švédska. Ti tuto povinnost nově mít budou, stejně jako zahraniční pracovníci z Lucemburska. Stejné nařízení platí i v případě pracovníků z Rumunska, Bulharska a Portugalska. I přesto, že dochází k tomu, že se od pondělka nebudou na Čechy při návratu ze zemí Evropské unie vztahovat žádná omezení, ministerstvo varuje, že řada států eviduje lokální ohniska nákazy.

Vedle Rumunska, Bulharska, Portugalska a Švédska jsou to také Rakousko, Švýcarsko, Chorvatsko a Španělsko. "Naše doporučení neznamená, že bychom tyto země vyřazovali ze seznamu bezpečných zemí. Cílem je naše občany varovat, že cestování do určitých oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem nákazy. Tak jako vznikají lokální ohniska v České republice, tak se samozřejmě nevyhnou i dalším zemím," dodal ministr Petříček. Mapa se samozřejmě může měnit, a to s ohledem na to, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace. Je dobré ji proto sledovat.

A jak jsme na tom vlastně s důvěrou v přijatá opatření? To zjišťoval výzkum agentury CVVM, který byl proveden od 20. června do 2. července, dotazováno bylo 1013 respondentů starších 15 let, a který společnost poskytla ČTK. A zde jsou výsledky. Dvě třetiny občanů (61 procent) hodnotily podle aktuálního průzkumu jako přiměřené to, co stát udělal proti šíření koronaviru v prvních týdnech epidemie. Zhruba čtvrtina lidí (23 procent) je pokládala za přehnaná, 13 procent za nedostatečná. Opatření na přelomu června a července pokládalo za přiměřená 73 procent dotázaných, podle 16 procent byla nadbytečná a podle osmi procent nedostatečná. Za rozhodně účinná pokládalo opatření státu 21 procent dotázaných, za spíše účinná 57 procent. Opačné názory mělo dohromady 18 procent respondentů, tedy zhruba pětina.

Česká vláda bude epidemiologickou situaci hodnotit opět za týden, tak uvidíme, co se změní, co nás čeká.

Podobné články

Doporučujeme

Další články