Helmut Newton a jeho nestoudná krása
Fotil prostituky, transvestity, fotil kabarety. Fotil v noci, za tmy, na špinavých ulicích. Ale taky fotil modelky oblečené v nejluxusnějších značkách pro módní magazín Vogue. Helmut Newton dokázal svůj osobitý a dost výrazný styl dostat nejen na stránky mainstreamového časopisu, on dokázal inovovat celý žánr módní fotografie prostě jen tím, jak brilantní měl nápady. A cenzurovat se musel nechat přitom jen malinko. To je sen každého, kdo se chce živit tvůrčí prací a zároveň vytvořit něco, co má hodnotu, no ne?
Pro Newtona, původem německého Žida, byl Vogue splněný sen, za kterým si šel od mládí. Nevadilo mu fotit pasovky a rodinné fotografie, když výměnou za to mohl večer obrážet ulice nejrůznějších světových metropolí a zachycovat tam ženy bez roušky denní cudnosti. Jeho jedinečnost je dána nejen specifickou formou jeho fotografií, které dodnes kde kdo napodobuje, ale i tím, že témata, kterými se zabýval, to, co chtěl svými fotkami říct, mu bylo od mládí blízké. Ženy, ženské tělo, (nejen) ženská sexualita. Ženy v pánském oblečení, ženy jako dominy, ženy v poutech. Fetiše, úchylky, libůstky, speciální záliby. Nohy na vysokých tenkých podpatcích. To všechno v jeho díle najdeme.
Helmut Newton ukázal lidem ty jejich touhy, o kterých možná ani nevěděli, že je mají. Odhalil pro svět tu část společnosti, která zůstává trochu skryta, na okraji, která nás přitahuje a zároveň ji se studem zkoušíme skrývat, i když se jí nakonec vždy znovu podvolíme. Ukázal jim, že i módní fotografie dokáže být bytostně sexy, plná erotiky, zároveň ale ne vulgární a díky tomu živá. Právě on dokázal do tohoto žánru dostat umění a hloubku, za což mu patří věčný dík.
O jeho životě, ale především o jeho jedinečné tvorbě pojednává nový dokument německého režiséra Gero von Boehma Helmut Newton: Nestoudná krása. Válečné pronásledování Newtonových přátel, třeba prvního člověka, který mu pomohl přiučit se něco o fotografování, umělkyně židovského původů Yvy, emigrace, až příliš úzký vztah s matkou, fascinace sexem, naopak znechucení z pornografie, v neposlední řadě i mnoho milostných vztahů a nemoc manželky - to všechno ovlivnilo Newtonovu životní cestu a pochopitelně se to promítlo i do jeho díla.
Kromě vlastních fotografií a zakázek nejen (i když primárně) pro Vogue a další módní magazíny si i řada celebrit přála mít fotku od Helmuta Newtona. Právě osobnosti jako herečky Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla, modelky Grace Jones a Claudia Schiffer či šéfredaktorka Vogue osobně, Anna Wintour, ve snímku vzpomínají na muže, který změnil svět, v němž žily a který, kdyby jeho život neukončila autonehoda, by letos oslavil 100. výročí narození.
Samozřejmě i jeho provázela řada skandálů a kontroverzí. Známá je například kauza s Berlínskou zdí. Krátce po jejím dokončení fotil Newton v západním Berlíně editorial pro francouzskou mutaci Vogue a na jedné fotce se mu podařilo zachytit pamětní desku mladíka, který se snažil přes zeď dostat, byl však postřelen a vykrvácel. Byla to ale skvělá fotka, a tak ji otiskli. Po vydání Vogue vypověděly časopisu smlouvy všechny německé firmy na reklamy a modelka, která na snímku pózovala, nemohla sehnat další práci. Na snímku je i několik pózujících policistů, kteří byli všichni propuštěni. O další skandál se postarala Newtonova známá fotografie Queen, na níž uvnitř bytu pózuje modelka a oknem je venku vidět přelétající raketa. Ve Vogue to neprošlo, ale obrázek je to geniální.
Takových nápadů se v mysli muže s neomezenou fantazií samozřejmě zrodilo mnoho. Kde a proč se vzaly, co byly zač a jak s nimi pracoval, to se v českých kinech dozvíte už od 17. září.