Zvířena na palubu!
Horkovzdušné balóny dnes na obloze vidíme už jen zřídka, ale kdysi, kdysi to byla vymoženost nejmodernější techniky. Kde se ale vůbec tyto létající dopravní prostředky vzaly? Nejdřív si řekněme, jak to přesně funguje. Létající balón je zařízení složené z nosného koše a balónu naplněného nejčastěji horkým vzduchem, samo lehčí než vzduch, které je na principu Archimédova zákona schopno plout po obloze. Kromě balónů takhle fungují i vzducholodě, kterým je dnes už rovněž téměř konec. Letadla jsou holt letadla...
První balón - ten podobný balónům, které známe i my, ať už z pohádek, dobrodružných filmů nebo zážitkových dovolených - vymysleli francouzští vynálezci bratři Montgolfiérové. Ti sestrojili první papírový balón. Údajně na to přišli náhodou a jsou dvě legendy o tom, jak. Ta první je vpravdě romantická. Jeden z bratří sledoval svou milou, jak suší prádlo u krbu a najednou si všiml, jak jí horký vzduch z ohniště zlehka nadnáší spodničku, a tak ho to trklo. Ta druhá zase vypráví, že při vysypávání velkého papírového pytle s odpadky do ohně bratrům tento pytel málem vyletěl z rukou, jak se naplnil horkým vzduchem. Je při tom napadlo, že kdyby se takový pytel ještě zvětšil a navlékl se na kovovou konstrukci, mohl by unést třeba koš. A třeba i s lidmi.
Tak či tak balón nakonec sestrojili. Otestovali jej před zraky tehdejšího krále Ludvíka XVI. a zvědavými dvořany 4. června 1783. Úspěšný let je považován za začátek éry létajících balónů. Neabsolvovali jej však lidé, ale zvířata. První posádka balónu se skládala z kohouta, kachny a ovce. Montgolfiérové totiž potřebovali zjistit nejen to, zda přístroj poletí, ale hlavně, zda je ve výšce, které je schopen dosáhnout, dýchatelný vzduch. Když zvířena přistála bez újmy na zdraví, bylo jasné, že tento způsob dopravy může fungovat i pro lidi.
Ještě tentýž rok se začalo experimentovat s balóny plněnými plynem místo vzduchem. Nejprve se používal nebezpečný svítiplyn a vodík, ale poměrně rychle se přešlo na helium. Plynem plněné balóny pak našly uplatnění především ve vojenské sféře, civilní letectví zůstalo založeno na těch horkovzdušných. Mimochodem, jak to bylo s horkovzdušnými balóny u nás, to se dozvíte tady:
První balón má původ v Číně
Bratři Montgolfiérové ale samozřejmě nebyli úplně prvními lidmi v historii, kteří si všimli, že horký vzduch může nadnášet. Původ papírových balónů nadnášených teplým vzduchem bychom vystopovali až - kde taky jinde - ve staré Číně. Tam se odnepaměti pořádají ceremoniální lampiónové průvody, přičemž sem tam nějaký ten lampión uletěl, a tak údajně i vznikla asijská tradice jeden symbolicky vypustit, když někdo zemře; za jeho duši.